Pasywna optyczna sieć LAN

ZRÓWNOWAŻONA ENERGETYKA

ikona bez podpisów - fiolet: 
/sites/default/files/biale_energetyka-02-02_0%20kopia.png
/sites/default/files/styles/miniaturka_200x200/public/branze/energetyka_0_0.jpg?itok=AKDxavbf

BIOGOSPODARKA ROLNO-SPOŻYWCZA, LEŚNO-DRZEWNA I ŚRODOWISKOWA

ikona bez podpisów - fiolet: 
/sites/default/files/biale_drzewno_papiernicza-05-05%20kopia.png
/sites/default/files/styles/miniaturka_200x200/public/branze/drzewno_2.jpg?itok=AadXDpMV

SUROWCE NATURALNE I GOSPODARKA ODPADAMI

ikona bez podpisów - fiolet: 
/sites/default/files/biale_opakowania_poligrafia-10-10_0%20kopia.png
/sites/default/files/styles/miniaturka_200x200/public/branze/opakowania_0.jpg?itok=Fu08asKg

INNOWACYJNE TECHNOLOGIE I PROCESY PRZEMYSŁOWE (W UJĘCIU HORYZONTALNYM)

ikona bez podpisów - fiolet: 
/sites/default/files/gradient_budownictwo-09_0.png
/sites/default/files/styles/miniaturka_200x200/public/branze/budownictwo.jpg?itok=-PEpG3sj

Pasywna optyczna sieć LAN

michal.konklewski@emtel-system.pl
Forma ochrony: 
Inna forma ochrony
Forma komercjalizacji: 
Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)


Dawca jest jednym z podmiotów współuprawnionych do technologii
Opis technologii: 

Pasywna optyczna sieć LAN (określana dalej OLAN lub POL) jest innowacyjnym podejściem do zapewnienia łączności w obrębie przedsiębiorstwa i stanowi kolejny krok rozwojowy w budowie sieci lokalnych (LAN). Zastosowanie POL pozwala na objęcie jedną siecią LAN obszaru o promieniu do 60 km (dla klasy C+, typowo około 18km z laserem B+), z użyciem wyłącznie światłowodu i pasywnych optycznych dzielników mocy (splitterów) w części od serwerowni do użytkownika.

Innowacyjność rozwiązania bierze się z pomysłu wykorzystania światłowodu jednomodowego poprowadzonego od serwerowni do stanowiska użytkownika (FTTD) bez stosowania pośrednich punktów aktywnych.

Aktualnie dostępne komercyjnie są trzy rozwiązania: popularniejsze, oferujące 1.2Gbps od użytkownika i 2,4Gbps do użytkownika oraz nowe, symetryczne 10Gbps i 40Gbps. 

Sercem sieci jest przełącznik L2 (OLT) wyposażony w liniowe karty PON do których dołącza się światłowód. Pojedyńcze włókno prowadzi się w stronę użytkownika, po drodze dokonując rozszczepienia na splitterach (pojedyńczo lub kaskadowo). Pojedyńczy port PON może obsłużyć nawet 64 włókna po rozdziale, a końcowe urządzenie z portami CAT6 może być zainstalowane w odległości przekraczającej 15km (w zależności od budżetu mocy nawet kilka razy dalej).

Na końcu włókna instaluje się terminal użytkownika (ONT) oferujący typowo cztery porty GbE z PoE lub dodatkowe dwa porty analogowej telefonii RJ11. Z punktu widzenia użytkownika nie ulega więc zmianie sposób przyłączenia do sieci LAN, a urządzenia zasilane zgodnie ze standardem PoE będą normalnie pracować po podłączeniu do ONT.

Przykładowe urządzenia OLT i ONT przedstawiono na ilustracji po prawej stronie.

Porównanie topologii LAN Ethernet (po lewej) i POL (po prawej) przedstawia poniższy rysunek:

Pasywna optyczna sieć LAN wymaga pojedyńczego światłowodu przez zastosowanie laserów pracujących na różnych długościach fali. Dzięki temu system pozwala w jednym okablowaniu stosować mieszane rozwiązanie tj. "klasyczne" 1.2Gbps/2.4Gbps oraz symetryczne 10Gbps XGS PON.

Zastosowany protokół zapewnia bezpieczeństwo transmisji (AES128) oraz brak kolizji w sieci (TDMA/TWDM). Dzięki temu osiąga się lepsze wykorzystanie potencjału fizycznego łącza.

POL pozwala na budowę sieci opartych o topologię RING, zapewniając redundancję opartą na standardzie FSAN-B. Dzielnik mocy może być zasilany z dwóch niezależnych źródeł, dzięki czemu dostępność do usług sieciowych jest niezależna od uszkodzenia kabla, awarii portu PON (MTBF 543 lata) lub redundantnej karty liniowej (MTBF 42.1 lat) w OLT.

Technologie przejęte z telekomunikacji zapewniają bardzo wysoką bezawaryjność, z oczekiwaną dostępnością usług na poziomie 99,999% lub lepszym. Przy zastosowaniu dodatkowych urządzeń brzegowych możliwe jest monitorowanie łączy i wykrywanie oraz lokalizacja prób dostępu do okablowania.

W chwili obecnej POL jest propagowany przez czołowe firmy branży IT zrzeszone w stowarzyszeniu APOLAN.

Zalety/korzyści z zastosowania technologii: 

Pasywna optyczna sieć LAN - Korzyści

Zastosowanie POL pozwala na wyeliminowanie wszystkich typowych bolączek sieci Ethernet, stosowanych obecnie, tj.:

 1. redukuje praktycznie do zera konieczność stosowania kabla miedzianego w szkielecie sieci. Pojedyńcze włókno jednomodowego światłowodu prowadzone jest do użytkownika. Dzięki temu infrastruktura LAN staje się:
  • trwalsza technologicznie, z szacowanym czasem życia technologicznego powyżej 15 lat
  • niewrażliwa na zakłócenia EMI
  • bezpieczna
  • przyjazna dla środowiska (wpisuje się w inicjatywy Green IT, zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej)
  • tańsza w zakupie, instalacji i utrzymaniu, zwłaszcza w środowiskach agresywnych
 2. dzięki bardziej rozbudowanemu zarządzaniu pasmem pozwala na wprowadzenie do jednej sieci LAN wszystkich usług: danych, głosu VoIP, wideo. POL pozwala na gwarantowanie pasma dla portu lub VLANu w warstwie niższej niż QoS, przez to zapewnia pełną płynność transmisji w każdych warunkach. Działając w oparciu o protokół GPON jest siecią w której nie występują kolizje.
 3. pozwala na objęcie zasięgiem jednej sieci LAN obszaru o promieniu kilkunastu kilometrów (lub więcej)
 4. POL eliminuje WSZYSTKIE urządzenia aktywne na drodze od przełącznika core do użytkownika. LAN staje się prostszy w zarządzaniu, można łatwiej lokalizować problemy, szybciej zmieniać topologię i rozbudowywać sieć. LAN staje się niewrażliwy na problemy z zasilaniem, jeżeli zapewnione jest zasilanie w serwerowni i przy użytkowniku
 5. POL eliminuje konieczność budowania i wyposażania pomieszczeń IT dla urządzeń pośrednich, zarówno warstwy access jak i dystrybucji
 6. POL ogranicza przestrzeń potrzebną dla infrastruktury LAN również w serwerowni (przełącznik 14 RU wystarczy do obsługi nawet 32.000 końcowych portów GbE)
 7. POL ogranicza zużycie energii, zmniejsza ślad węglowy i ogranicza koszty działalności, podnosząc równocześnie wydajność sieci i zwiększając bezpieczeństwo i niezawodność.
 8. POL można wdrażać w miejsce i razem z działającymi sieciami Ethernet, zastępując je stopniowo

Wzrost korzyści ujawnia się wraz ze wzrostem docelowej wielkości LAN - im więcej portów miedzianych, im większy obszar, im więcej osobno stających budynków, oddalonych lokalizacji i obiektów wielokondygnacyjnych, tym więcej oszczędności.

Oszczędności miejsca mogą sięgnąć 90%, Korzyści finansowe przeliczone dla LAN obsługującej 2000 portów rozmieszczonych w 10 lokalizacjach (kondygnacje budynku, osobne budynki) pokzuję poniższy wykres (źródło: Bell Labs 2015).

Równocześnie, POL nie wprowadza konieczności modyfikacji żadnych urządzeń końcowych, oferując standardowe porty RJ46 CAT6 (1Gbps) z PoE oraz, jeżeli jest taka potrzeba, porty POTS RJ11 do podłączenia analogowych telefonów i faxu. 

Zastosowanie rynkowe: 

OLAN znajduje zastosowanie w każdej średniej i dużej sieci LAN.

Warunki przemysłowe, szczególnie ciężkie ze względu na działanie czynników zewnętrznych powodujących korozję, bądź ze względu na obecność silnych pól elektromagnetycznych, są szczególnie atrakcyjnymi lokalizacjami dla POL. Rozległe tereny, rozproszone punkty sieciowe oraz miejscowe zagęszczenia użytkowników wpisują się świetnie w charakterystykę POL i uwidaczniają zalety Pasywnej Optycznej sieci LAN.

Światłowód jest medium o ogromnej przepustowości (szacowane około 100Tbps), niewrażliwym na zakłócenia elektromagnetyczne, odpornym chemicznie, łatwym w montażu i tanim w eksploatacji.

Istniejące wdrożenia pokazują znaczące oszczędności i poprawę parametrów użytkowych sieci LAN oraz szereg korzyści wizerunkowych dla przedsiębiorstw. POL jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, ograniczającym zużycie energii elektrycznej, innowacyjnym technicznie.Dawca technologii oferuje doradztwo związane z wdrożeniem
Doradztwo w zakresie: 

Emtel System Sp. z o.o. świadczy kompleksową obsługę projektów związanych z Pasywnymi Optycznymi Sieciami LAN.

Emtel System Sp. z o.o. jest autoryzowanym partnerem w kanale dystrybucyjnym w regonie EMEA, na terytorium Polski i krajów ościennych. Dostarczamy kompetencje w zakresie doradztwa, projektu, analiz przedwdrożeniowych, instalacji, uruchomienia i utrzymania. Posiadamy lokalne zasoby, ekspertów z doświadczeniem międzynarodowym mówiących po polsku (język ojczysty).

Emtel System Sp. z o.o. oferuje testy rozwiązania POL oraz dysponuje referencjami producenta z wdrożeń na świecie.

Emtel System Sp. z o.o. prowadzi szkolenia w zakresie zarządzania sieciami POL / OLAN. Współpracujemy z dystrybutorem na region EMEA, korzystamy z zasobów technicznych producenta, oferujemy kompletną opiekę projektową.

 

 


Dawca technologii:
Emtel System Sp. z o.o., VAR Nokia (Alcatel Lucent)

Dane kontaktowe

Michał Konklewski
+48 696 889 900

Kontakt z ARP

<strong>Nazwa podmiotu / Imię i nazwisko </strong>:

Emtel System Sp. z o.o., VAR Nokia (Alcatel Lucent)
<strong>Czy prawa własności do technologii mają również inne podmioty / osoby?</strong>:

Tak
<strong>Nazwa technologii</strong>:
Pasywna optyczna sieć LAN
<br/><strong>Forma ochrony</strong>:
Inna forma ochrony
<br/><br/><strong>Dojrzałość technologii</strong>:
<br/><br/><strong>Forma komercjalizacji</strong>:
Licencja, Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
<br/><br/><strong>Opis technologii</strong>:

Pasywna optyczna sieć LAN (określana dalej OLAN lub POL) jest innowacyjnym podejściem do zapewnienia łączności w obrębie przedsiębiorstwa i stanowi kolejny krok rozwojowy w budowie sieci lokalnych (LAN). Zastosowanie POL pozwala na objęcie jedną siecią LAN obszaru o promieniu do 60 km (dla klasy C+, typowo około 18km z laserem B+), z użyciem wyłącznie światłowodu i pasywnych optycznych dzielników mocy (splitterów) w części od serwerowni do użytkownika.

Innowacyjność rozwiązania bierze się z pomysłu wykorzystania światłowodu jednomodowego poprowadzonego od serwerowni do stanowiska użytkownika (FTTD) bez stosowania pośrednich punktów aktywnych.

Aktualnie dostępne komercyjnie są trzy rozwiązania: popularniejsze, oferujące 1.2Gbps od użytkownika i 2,4Gbps do użytkownika oraz nowe, symetryczne 10Gbps i 40Gbps. 

Sercem sieci jest przełącznik L2 (OLT) wyposażony w liniowe karty PON do których dołącza się światłowód. Pojedyńcze włókno prowadzi się w stronę użytkownika, po drodze dokonując rozszczepienia na splitterach (pojedyńczo lub kaskadowo). Pojedyńczy port PON może obsłużyć nawet 64 włókna po rozdziale, a końcowe urządzenie z portami CAT6 może być zainstalowane w odległości przekraczającej 15km (w zależności od budżetu mocy nawet kilka razy dalej).

Na końcu włókna instaluje się terminal użytkownika (ONT) oferujący typowo cztery porty GbE z PoE lub dodatkowe dwa porty analogowej telefonii RJ11. Z punktu widzenia użytkownika nie ulega więc zmianie sposób przyłączenia do sieci LAN, a urządzenia zasilane zgodnie ze standardem PoE będą normalnie pracować po podłączeniu do ONT.

Przykładowe urządzenia OLT i ONT przedstawiono na ilustracji po prawej stronie.

Porównanie topologii LAN Ethernet (po lewej) i POL (po prawej) przedstawia poniższy rysunek:

Pasywna optyczna sieć LAN wymaga pojedyńczego światłowodu przez zastosowanie laserów pracujących na różnych długościach fali. Dzięki temu system pozwala w jednym okablowaniu stosować mieszane rozwiązanie tj. "klasyczne" 1.2Gbps/2.4Gbps oraz symetryczne 10Gbps XGS PON.

Zastosowany protokół zapewnia bezpieczeństwo transmisji (AES128) oraz brak kolizji w sieci (TDMA/TWDM). Dzięki temu osiąga się lepsze wykorzystanie potencjału fizycznego łącza.

POL pozwala na budowę sieci opartych o topologię RING, zapewniając redundancję opartą na standardzie FSAN-B. Dzielnik mocy może być zasilany z dwóch niezależnych źródeł, dzięki czemu dostępność do usług sieciowych jest niezależna od uszkodzenia kabla, awarii portu PON (MTBF 543 lata) lub redundantnej karty liniowej (MTBF 42.1 lat) w OLT.

Technologie przejęte z telekomunikacji zapewniają bardzo wysoką bezawaryjność, z oczekiwaną dostępnością usług na poziomie 99,999% lub lepszym. Przy zastosowaniu dodatkowych urządzeń brzegowych możliwe jest monitorowanie łączy i wykrywanie oraz lokalizacja prób dostępu do okablowania.

W chwili obecnej POL jest propagowany przez czołowe firmy branży IT zrzeszone w stowarzyszeniu APOLAN.


<strong>Zalety/korzyści z zastosowania technologii</strong>:

Pasywna optyczna sieć LAN - Korzyści

Zastosowanie POL pozwala na wyeliminowanie wszystkich typowych bolączek sieci Ethernet, stosowanych obecnie, tj.:

 • redukuje praktycznie do zera konieczność stosowania kabla miedzianego w szkielecie sieci. Pojedyńcze włókno jednomodowego światłowodu prowadzone jest do użytkownika. Dzięki temu infrastruktura LAN staje się:
  • trwalsza technologicznie, z szacowanym czasem życia technologicznego powyżej 15 lat
  • niewrażliwa na zakłócenia EMI
  • bezpieczna
  • przyjazna dla środowiska (wpisuje się w inicjatywy Green IT, zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej)
  • tańsza w zakupie, instalacji i utrzymaniu, zwłaszcza w środowiskach agresywnych
 • dzięki bardziej rozbudowanemu zarządzaniu pasmem pozwala na wprowadzenie do jednej sieci LAN wszystkich usług: danych, głosu VoIP, wideo. POL pozwala na gwarantowanie pasma dla portu lub VLANu w warstwie niższej niż QoS, przez to zapewnia pełną płynność transmisji w każdych warunkach. Działając w oparciu o protokół GPON jest siecią w której nie występują kolizje.
 • pozwala na objęcie zasięgiem jednej sieci LAN obszaru o promieniu kilkunastu kilometrów (lub więcej)
 • POL eliminuje WSZYSTKIE urządzenia aktywne na drodze od przełącznika core do użytkownika. LAN staje się prostszy w zarządzaniu, można łatwiej lokalizować problemy, szybciej zmieniać topologię i rozbudowywać sieć. LAN staje się niewrażliwy na problemy z zasilaniem, jeżeli zapewnione jest zasilanie w serwerowni i przy użytkowniku
 • POL eliminuje konieczność budowania i wyposażania pomieszczeń IT dla urządzeń pośrednich, zarówno warstwy access jak i dystrybucji
 • POL ogranicza przestrzeń potrzebną dla infrastruktury LAN również w serwerowni (przełącznik 14 RU wystarczy do obsługi nawet 32.000 końcowych portów GbE)
 • POL ogranicza zużycie energii, zmniejsza ślad węglowy i ogranicza koszty działalności, podnosząc równocześnie wydajność sieci i zwiększając bezpieczeństwo i niezawodność.
 • POL można wdrażać w miejsce i razem z działającymi sieciami Ethernet, zastępując je stopniowo
 • Wzrost korzyści ujawnia się wraz ze wzrostem docelowej wielkości LAN - im więcej portów miedzianych, im większy obszar, im więcej osobno stających budynków, oddalonych lokalizacji i obiektów wielokondygnacyjnych, tym więcej oszczędności.

  Oszczędności miejsca mogą sięgnąć 90%, Korzyści finansowe przeliczone dla LAN obsługującej 2000 portów rozmieszczonych w 10 lokalizacjach (kondygnacje budynku, osobne budynki) pokzuję poniższy wykres (źródło: Bell Labs 2015).

  Równocześnie, POL nie wprowadza konieczności modyfikacji żadnych urządzeń końcowych, oferując standardowe porty RJ46 CAT6 (1Gbps) z PoE oraz, jeżeli jest taka potrzeba, porty POTS RJ11 do podłączenia analogowych telefonów i faxu. 


  <strong>Zastosowanie rynkowe</strong>:

  OLAN znajduje zastosowanie w każdej średniej i dużej sieci LAN.

  Warunki przemysłowe, szczególnie ciężkie ze względu na działanie czynników zewnętrznych powodujących korozję, bądź ze względu na obecność silnych pól elektromagnetycznych, są szczególnie atrakcyjnymi lokalizacjami dla POL. Rozległe tereny, rozproszone punkty sieciowe oraz miejscowe zagęszczenia użytkowników wpisują się świetnie w charakterystykę POL i uwidaczniają zalety Pasywnej Optycznej sieci LAN.

  Światłowód jest medium o ogromnej przepustowości (szacowane około 100Tbps), niewrażliwym na zakłócenia elektromagnetyczne, odpornym chemicznie, łatwym w montażu i tanim w eksploatacji.

  Istniejące wdrożenia pokazują znaczące oszczędności i poprawę parametrów użytkowych sieci LAN oraz szereg korzyści wizerunkowych dla przedsiębiorstw. POL jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, ograniczającym zużycie energii elektrycznej, innowacyjnym technicznie.


  <strong>Słowa kluczowe</strong>:<br/>
  innowacyjność, zwiększenie wydajności LAN, bezpieczeństwo danych, Oszczędzanie Energii, zrównoważony rozwój, green IT, trwałość infrastruktury, wizerunek firmy
  <br/><br/><strong>Dawca zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem</strong>:
  Tak
  <strong>Doradztwo w zakresie</strong>:

  Emtel System Sp. z o.o. świadczy kompleksową obsługę projektów związanych z Pasywnymi Optycznymi Sieciami LAN.

  Emtel System Sp. z o.o. jest autoryzowanym partnerem w kanale dystrybucyjnym w regonie EMEA, na terytorium Polski i krajów ościennych. Dostarczamy kompetencje w zakresie doradztwa, projektu, analiz przedwdrożeniowych, instalacji, uruchomienia i utrzymania. Posiadamy lokalne zasoby, ekspertów z doświadczeniem międzynarodowym mówiących po polsku (język ojczysty).

  Emtel System Sp. z o.o. oferuje testy rozwiązania POL oraz dysponuje referencjami producenta z wdrożeń na świecie.

  Emtel System Sp. z o.o. prowadzi szkolenia w zakresie zarządzania sieciami POL / OLAN. Współpracujemy z dystrybutorem na region EMEA, korzystamy z zasobów technicznych producenta, oferujemy kompletną opiekę projektową.

   

   
  Kontakt:
  Michał Konklewski
  michal.konklewski@emtel-system.pl
  +48 696 889 900
  Dawcy - PDF