Baza technologii


Logo wpisu Backplane configuration for use in electronic carte systems

Backplane configuration for use in electronic carte systems

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

W typowych systemach kaset ze sprzętem elektronicznym występuje jedna płyta zbiorcza (tzw. Backplane). Taka płyta jest wykorzystywana do realizacji połączeń cyfrowych. Zgłoszona koncepcja polega na wstawieniu równolegle drugiej płyty zbiorczej, która umożliwi przesyłanie pomiędzy kartami precyzyjnych sygnałów analogowych oraz wielkich częstotliwości.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zwiększenie możliwości systemów modułowych. Zwiększenie niezawodności i redukcja czasu serwisowania. Redukcja kosztów systemów. Poprawa jakości sygnałów (udowodnione eksperymentalnie). Projekt został opracowany przy pracach nad systemem sterowania dla akceleratora cząstek elementarnych European XFEL w Hamburgu. Polegał na modyfikacji kaset standardu MTCA.4. Szybko okazało się, że jest duże zainteresowanie pomysłem ze strony innych instytutów badawczych oraz ludzi zajmujących się systemami radarowymi. Projekt jest bardziej ogólny i może zostać zastosowany w innych standardach, nie tylko MTCA.4. Opracowany prototyp MTCA.4 wzbudził duże zainteresowanie firm. W tej chwili kończymy razem z DESY przygotowania do sprzedaży licencji firmom ELMA oraz Schroff. Powinno to nastąpić pod koniec lata/jesienią 2014. Firmy te na pewno wyprodukują około 100 kaset MTCA.4 dla projektu XFEL. Już zapadła decyzja o wykorzystaniu tej technologii w projekcie ESS w Szwecji. To będzie kolejne min. 100 kaset. Jest też zainteresowanie z amerykańskiego Stanford National Accelerator Laboratory (SLAC), w którym planowana jest budowa dużego akceleratora, ale nie wiadomo ile kaset trzeba będzie wyprodukować. Firmy ELMA i Schroff twierdzą, że mają więcej klientów, ale nie dzielą się jeszcze informacją jakich.

Zastosowanie rynkowe

Rozszerzenie możliwości standardów kaset z modułową elektroniką o obsługę sygnałów analogowych. Umożliwia to zmniejszenie rozmiarów systemów, zwiększa niezawodność i koszt systemu poprzez eliminację wielu połączeń przewodami koncentrycznymi, redukuje czas serwisowania oraz umożliwia implementację bardzo atrakcyjnych funkcji zarządzania systemami.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"