Baza technologii


Logo wpisu Bez szczotkowy silnik z czujnikami optycznymi

Bez szczotkowy silnik z czujnikami optycznymi

Politechnika Świętokrzyska

Opis technologii / usługi

Będący przedmiotem oferty silnik wyróżnia się wśród silników bez szczotkowych dużą precyzją określenia pozycji wału w stosunku do stojana. Dokładność ta została osiągnięta dzięki zastosowaniu czujników optycznych transoptorów szczelinowych, przysłanianych odpowiednio ukształtowaną przesłoną. Precyzyjne określenie położenia wału silnika pozwala w procesie sterowania dokładnie regulować prędkość i położenie, dlatego silniki tego typu używane są np. w serwonapędach medycznych. Opracowano dwie konstrukcje tego silnika różniące się mocą: pierwsza konstrukcja do zastosowania w skanerach medycznych o mocy 60W i prędkości obrotowej 2000 obr/min. druga konstrukcja znajdzie zastosowanie głównie w serwonapędach o mocy 250 W i prędkości obrotowej 3000 obr/min. Obie wersje silnika zasilane są bezpiecznym napięciem 24 V, co ma ogromne znaczenie przy zastosowaniu silników w sprzęcie medycznym.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

wysoka sprawność, duża dynamika, trwałość ograniczona jedynie do trwałości łożysk, cicha praca i szeroki zakres prędkości obrotowych; ze względu na brak iskrzeń silniki mogą pracować w miejscach zagrożonych wybuchem; w zależności od zastosowań mogą być wyposażone w czujniki Halla, czujniki optyczne, enkodery magnetyczne lub optyczne; jeżeli moment rozruchowy napędzanego urządzenia jest mały (pompy i wentylatory), przedstawiane silniki mogą pracować bezczujnikowo; wyjątkowo małe momenty zaczepowe na poziomie 2% momentu znamionowego i dlatego wytwarzany przez nie moment jest praktycznie stały (pozbawiony charakterystycznych dla silników z magnesami trwałymi tętnień

Zastosowanie rynkowe

Zakres zastosowań oferowanych silników jest bardzo szeroki i obejmuje on napędy: w obrabiarkach sterowanych numerycznie, w manipulatorach i robotach, urządzeniach medycznych i rehabilitacyjnych, w pompach i wentylatorach oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest precyzyjny ruch, szeroki zakres prędkości obrotowych i znakomity stosunek mocy silnika do jego masy i wymiarów (w pojazdach elektrycznych).

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Politechnika Świętokrzyska

NIP: 6570009774

Adres www: http://www.tu.kielce.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wzór użytkowy

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"