Baza technologii


Logo wpisu Bezfluorowa sól do elektrolitów do ogniw galwanicznych, zwłaszcza litowo-jonowych i sodowo jonowych

Bezfluorowa sól do elektrolitów do ogniw galwanicznych, zwłaszcza litowo-jonowych i sodowo jonowych

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Ogniwa litowo-jonowe (do telefonów komórkowych, laptopów, samochodów elektrycznych) potrzebują elektrolitu, który tworzy sól litowa i rozpuszczalnik. Sól litowa z anionem słabokoordynującym bez zawartości tlenu i wodoru, o równym rozproszeniu ładunku może mieć znacznie lepsze parametry użytkowe od istniejących. Brak fluoru natomiast sprawia, że w razie pożaru sól nie wydziela fluoru, fluorowodoru, ani innych trujących związków i jest bezpieczniejsza dla środowiska po zakończeniu cyklu życia produktu z zawartością soli.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

- brak fluoru - wszystkie inne działające w elektrolitach sole komercyjnie dostępne zawierają fluor; - stabilność w powietrzu, wobec wilgoci i w wysokich temperaturach; - dobre przewodzenie (parametr użytkowy pozwalający na uzyskanie większej gęstości prądu z ogniwa) Wejście w segment ogniw specjalistycznych, które muszą pracować w wysokich temperaturach (dzięki użyciu technologii nie jest potrzebne chłodzenie lub izolowanie w pewnych sytuacjach); możliwość stosowania w ogniwach, które nie mogą zawierać fluoru (zwłaszcza w zastosowaniach, gdzie z natury rzeczy nie można odzyskać ogniw do recyklingu); synteza jest prosta i przebiega w prostych warunkach, nie wymaga też użycia substancji niebezpiecznych lub bardzo trujących (w przeciwienstwie do syntezy LiPF6, ma to znaczenie w kontekście coraz ostrzejszych norm środowiskowych).

Zastosowanie rynkowe

Elektrolity do ogniw litowo-jonowych, ogniw litowo-sodowych, ewentualnie również sam anion (jako słabokoordynujący) jako podstawa nowych cieczy jonowych, lub w formie soli jako katalizator reakcji, także reakcji polimeryzacji.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"