Baza technologii
Bezfluorowa sól do elektrolitów do ogniw galwanicznych, zwłaszcza litowo-jonowych i sodowo jonowych
Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
Opis technologii / usługi
Ogniwa litowo-jonowe (do telefonów komórkowych, laptopów, samochodów elektrycznych) potrzebują elektrolitu, który tworzy sól litowa i rozpuszczalnik. Sól litowa z anionem słabokoordynującym bez zawartości tlenu i wodoru, o równym rozproszeniu ładunku może mieć znacznie lepsze parametry użytkowe od istniejących. Brak fluoru natomiast sprawia, że w razie pożaru sól nie wydziela fluoru, fluorowodoru, ani innych trujących związków i jest bezpieczniejsza dla środowiska po zakończeniu cyklu życia produktu z zawartością soli.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
- brak fluoru - wszystkie inne działające w elektrolitach sole komercyjnie dostępne zawierają fluor; - stabilność w powietrzu, wobec wilgoci i w wysokich temperaturach; - dobre przewodzenie (parametr użytkowy pozwalający na uzyskanie większej gęstości prądu z ogniwa) Wejście w segment ogniw specjalistycznych, które muszą pracować w wysokich temperaturach (dzięki użyciu technologii nie jest potrzebne chłodzenie lub izolowanie w pewnych sytuacjach); możliwość stosowania w ogniwach, które nie mogą zawierać fluoru (zwłaszcza w zastosowaniach, gdzie z natury rzeczy nie można odzyskać ogniw do recyklingu); synteza jest prosta i przebiega w prostych warunkach, nie wymaga też użycia substancji niebezpiecznych lub bardzo trujących (w przeciwienstwie do syntezy LiPF6, ma to znaczenie w kontekście coraz ostrzejszych norm środowiskowych).
Zastosowanie rynkowe
Elektrolity do ogniw litowo-jonowych, ogniw litowo-sodowych, ewentualnie również sam anion (jako słabokoordynujący) jako podstawa nowych cieczy jonowych, lub w formie soli jako katalizator reakcji, także reakcji polimeryzacji.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
NIP: 7010360620