Baza technologii

ecoMOTO - stacje ładowania pojazdów elektrycznych
Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.
Opis technologii / usługi
Wdrożona w 2017r produkcja stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO wpisuje się w kategorię 4 i 6 krajowych inteligentnych specjalizacji a także w prowadzoną obecnie w Polsce politykę rozwoju elektromobilności. Firma KZŁ zaprojektowała i wykonała rodzinę ładowarek samochodowych ecoMOTO, które już teraz pojawiają się w polskich miastach znacznie zwiększając dostępność punktów ładowania. Urządzenia dedykowane są do instalacji na otwartej przestrzeni jako stacje wolnostojące. Stacje wyposażone są w system pomiarowo-rozliczeniowy oraz w system płatności kartą bankową. Stacje ecoMOTO są na wprost odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na punkty dostępu do ładowania pojazdów elektrycznych oraz wymogi „ustawy o elektromobilności”, która zakłada konkretne ilości urządzeń jakie muszą być zainstalowane do 2025r. Ponadto produkowane stacje nie tylko umożliwiają pobieranie energii za opłatą bez konieczności rejestracji czy też logowania ale mogą funkcjonować w sieci zarządzanej przez operatora poprzez protokół komunikacyjny OCPP. Stacje ecoMOTO zostaną zainstalowanie na dworcach PKP, przy hotelach oraz w miastach. Dodatkowym atutem jest to, że ecoMOTO po odpowiednim zaprogramowaniu może jednocześnie służyć jako parkomat w strefach płatnego parkowania. Do tej pory użytkownicy pojazdów byli zmuszeni do ich ładowania u siebie w domu lub pracy ze zwykłego gniazdka 230V, stacje ecoMOTO o mocy 2 x 22kW AC umożliwiają szybsze naładowanie auta np. w ciągu trwających zakupów w centrum handlowym.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Stacje ecoMOTO powstały na bazie wieloletnich doświadczeni KZŁ w realizacji systemów pobierania opłat. W związku z tym urządzenia są przygotowane do funkcjonowania w niekorzystnym środowisku zarówno pod względem warunków atmosferycznych jak i odporności na akty wandalizmu. Urządzenie wyposażone jest w dwa osobne tory napięciowe, oddzielnie opomiarowane. Gniazda urządzenia standardowo wyposażone są w złącza "type 2", jednakże mogą być zastosowane inne np. Schuko. Użytkownik stacji otrzymuje dostęp do systemu zarządzania stacjami - Heimdall - dzięki któremu ma ciągły podgląd na status stacji. Heimdall prezentuje m.in. lokalizacje stacji, transakcje, alarmy, stan głównych komponentów, raporty i statystyki ładowań. Operator ma również możliwość zdalnego włączenia czy też zablokowania stacji. ecoMOTO umożliwiają pobieranie opłat za ładowanie przy pomocy zainstalowanego czytnika zbliżenowych kart bankowych. Zastosowanie tego rozwiązania po wdrozeniu odpowiedniego oprogramowania pozwala rónież zastąpić parkomaty w miastach, gdzie funkcjonuje strefa płatnego parkowania.
Zastosowanie rynkowe
W ostatnim czasie Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o. bazując na swoich doświadczeniach związanych z systemami poboru opłat uruchomiły produkcję stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO. Urządzenia powstały w wersji stacjonarnej i naściennej i pozwalają szybko naładować auta elektryczne prądem przemiennym. Nowe urządzenia bezpośrednio wpisują się w realizowaną obecnie w Polsce politykę elektromobilności a firma już podjęła owocną współpracę z operatorami energetycznymi. Oferowane urządzenia to także pierwsze polskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych wprowadzone do seryjnej produkcji. Stacje ładowania ecoMOTO prezentują szeroki wachlarz oferty stacji ładowania prądem przemiennym, która jest odpowiedzią na potrzeby polskich miast. Urządzenia te stawiane będą nie tylko na ulicach, na otwartej przestrzeni ale również jako wyposażenie hoteli, garaży podziemnych czy punkty ładowania dla interesantów instytucji publicznych. Dodatkowo warto wspomnieć że innowatorskie podejście do nowego produktu jakim jest rodzina stacji ładowania ecoMOTO pozwoliła na implementację w urządzeniach rozwiązań gwarantujących nie tylko bezpieczeństwo użytkowania ale również rozwiązań pozwalających na rozliczanie poboru prądu czy opłat parkingowych. Stacje ładowania ecoMOTO są przede wszystkim odpowiedzią na rozwój rynku elektromobilności nie tylko w Polsce ale i na świecie. Stacje ładowania ecoMOTO to przede wszystkim urzadzenia, które są zgodne z obowiązującą w Polsce ustawą o elektromobilności. Ich kompaktowość i wielofunkcyjność doskonale sprawdza się w miastach, gdzie jest ograniczone miejsce na istalację infrastruktury. Stacje ecoMOTO zapewniając ładowanie prądem przemiennym o dużej mocy - 22kW mogą być dużo tańsza alternatywą w stosunku do dużych stacji szybkiego ładowania oprądem stałym. Jednocześnie nie odżegnujemy się od przygotowania stacji ecoMOTO użytkowania jej jako tzw. szybkiej ładowarki bowiem jesteśmy na etapie przygotowania modułu ładowania prądem stałym. Stacje ecoMOTO znajdują zastosowanie nie tylko do ładowania aut elektrycznych, ale również wszelkich innych pojazdów np. skuterów czy rowerów elektrycznych. Dlatego mogą być również instalowane na ścieżkach rowerowych, przy wypożyczalniach pojazdów elektrycznych, hotelach, parkingach prywatnych i otwartych strefach płatnego parkowania, a także parkingach podziemnych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.
NIP: 9670280087