Baza technologii


Logo wpisu Funkcjonalna odzież dla osób niepełnosprawnych spełniająca wymagania ergonomiczne i biofizyczne

Funkcjonalna odzież dla osób niepełnosprawnych spełniająca wymagania ergonomiczne i biofizyczne

Instytut Włókiennictwa

Opis technologii / usługi

Opracowano funkcjonalne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i technologiczne odzieży specjalnej przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych: mogących ubrać się samodzielnie, wymagających udziału osób trzecich oraz osób trwale unieruchomionych. Zaprojektowano grupę wyrobów przeznaczonych na bieliznę, sportowo-rehabilitacyjne oraz odzież zewnętrzną. Ubiory mają nowe rozwiązania konstrukcyjne, zapewniające swobodę ruchów oraz odpowiednie właściwości biofizyczne. Przedmiotem wynalazku są funkcjonalne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe odzieży dostosowanej do ograniczeń ruchowych wynikających z określonych zaburzeń i zniekształceń ciała spowodowanych podeszłym wiekiem lub długotrwałym unieruchomieniem. Odpowiednia konstrukcja ubiorów w połączeniu z doborem materiału pozwoliła na spełnienie wymagań ergonomicznych, biofizycznych i estetycznych użytkowników. Cechy charakterystyczne odzieży: dostosowanie konstrukcji odzieży do wymiarów ciała, deformacji sylwetki oraz najczęściej przyjmowanych pozycji; zastosowanie minimalnej ilości szwów; zapewnienie swobody zakładania i zdejmowania ubiorów, samodzielnie lub z pomocą innych osób; doskonalenie właściwości użytkowych ubiorów poprzez technologię konfekcjonowania - szwy płaskie lub elastyczne o ściegach dostosowanych do struktury materiałów i odpowiednie umiejscowienie w odzieży. Zaprojektowano funkcjonalne konstrukcje i opracowano technologicznie wzory odzieży, uwzględniającej wymagania ergonomiczne dla osób niepełnosprawnych, w tym: koszul z wycięciem w tyle ograniczającym ściąganie się koszuli w czasie leżenia; kombinezonów zabezpieczających dostęp chorego do pampersów, a jednocześnie łatwych w zakładaniu i zdejmowaniu; pelerynek z otworami na ręce i wycięciem w tyle, dla osób leżących; odzieży wierzchniej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; W wyrobach zastosowano dzianiny charakteryzujące się dobrą przewiewnością, zdolnością do odprowadzania wilgoci i miękkim, przyjemnym chwytem.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaprojektowano funkcjonalne konstrukcje pozwalające na łatwą obsługę podczas ubierania oraz spełniające funkcje ergonomiczne podczas długotrwałego siedzenia lub leżenia.

Zastosowanie rynkowe

Zakład produkcji odzieży lub sprzętu rehabilitacyjnego posiadający rozeznanie środowiska osób niepełnosprawnych w celu wdrożenia produkcji odzieży specjalnego przeznaczenia.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Włókiennictwa

NIP: 7240000664

Adres www: http://www.iw.lodz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"