Baza technologii


Logo wpisu Hamulec sprężynowy do wózków, zwłaszcza inwalidzkich

Hamulec sprężynowy do wózków, zwłaszcza inwalidzkich

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Celem wynalazku jest zbudowanie prostego w budowie i łatwego w obsłudze hamulca sprężynowego umożliwiającego: realizację funkcji hamulca postojowego poprzez blokowanie ruchu w obu kierunkach, umożliwienie swobodnego ruchu w obu kierunkach, umożliwienie swobodnego ruchu w przód i blokowanie ruchu w tył, umożliwienie swobodnego ruchu w tył i blokowanie ruchu w przód.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Zaletą urządzenia według wynalazku jest zastosowanie w wózkach bardzo prostego w budowie i łatwego do sterowania hamulca spełniającego wszystkie potrzebne funkcje: całkowite zahamowanie wózka w obu kierunkach, zabezpieczające go na postoju przed przypadkowym przetoczeniem, odhamowanie ruchu w obu kierunkach, umożliwiające zamierzone przetaczanie oraz zahamowanie ruchu w jednym, wybranym kierunku zabezpieczające wózek przed staczaniem się przy jeździe pod górę w przód lub w tył w przypadku przerwy w napędzie.

Zastosowanie rynkowe

Pojazdy napędzane zarówno siłą mięśni jak i mechanicznie, zwłaszcza wózki inwalidzkie, oprócz hamulców roboczych, sterowanych przez niestabilne dźwignie lub pedały obsługiwane podczas jazdy przez kierującego, są wyposażane w ręcznie sterowane hamulce postojowe, które zabezpieczają pojazd przed nieprzewidzianym staczaniem się po pochyłościach lub przypadkowym przetaczaniem, na przykład pod wpływem podmuchów wiatru. Przy ręcznym przetaczaniu wózka hamulec ten powinien być całkowicie zwolniony. Przy jeździe wózkiem o napędzie cyklicznym, takim jak na przykład dźwigniowy wózek inwalidzki, po każdym ruchu roboczym napędowym następuje ruch jałowy, podczas którego zanika napęd. Przy jeździe pod górę następuje wówczas spowolnienie jazdy wózka w kierunku do przodu, a po zatrzymaniu może rozpocząć się niepożądana jazda wstecz, czyli staczanie wózka. Zapobieganie staczaniu za pomocą hamulców ruchowych, stanowi dla kierującego istotne utrudnienie

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Strzeżone know-how
Chronione prawem autorskim

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"