Baza technologii


Logo wpisu Innowacyjne systemy awaryjnej ewakuacji pasażerów aut i załóg pojazdów wojskowych

Innowacyjne systemy awaryjnej ewakuacji pasażerów aut i załóg pojazdów wojskowych

Nowak Innovations Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Nowak Innovations sp. z o.o., opracowała i opatentowała w PL, EU, USA i w Chinach, innowacyjne systemy bezpieczeństwa - AEDO (Automatic Emergency Door Opening) i SECS (Seatbelt Emergency Cutting System), które są przeznaczone do stosowania w nowych i już eksploatowanych wszystkich rodzajach lądowych, powietrznych i wodnych środkach transportu cywilnego i wojskowego. Systemy AEDO i SECS działają po wypadkch,takich jak; zderzenia, dachowania, pożary lub zatopienia pojazdów oraz po wybuchach min i pocisków i są sterowane elektronicznym układem sterującym. Po zatrzymaniu się pojazdu, systemy AEDO i SECS, mogą być uruchamiane automatycznie, półautomatycznie lub ręcznie, przez pasażerów samochodów lub załogi pojazdów wojskowych. System AEDO otworzy najpierw zamki/rygle drzwi/włazów, a następnie otworzy/wypchnie nawet mocno zakleszczone/zablokowane drzwi/włazy, natomiast system SECS, przetnie nieodpięte pasy bezpieczeństwa. W systemie AEDO, są zastosowane pirotechniczne siłowniki teleskopowe, montowane np; w słupkach drzwiowych B i C lub w pobliżu drzwi/włazów, natomiast w systemie SECS, są zastosowane pirotechniczne przecinaki pasów bezpieczeństwa, montowane na taśmie pasa bezpieczeństwa, pod osłonami tapicerki. Systemy AEDO i SECS, rozwiązują problemy uwięzień pasażerów samochodów oraz załóg wojskowych środków transportu, nie mogących się wydostać z kabin pojazdów - środków transportu z powodu zakleszczonych/zablokowanych drzwi/włazów, natomiast system SECS, uwolni pasażerów samochodów lub załogi wojskowych srodków transportu, którzy nie byli w stanie odpiąć pasów bezpieczeństwa, np; z powodu odniesionych ran lub z powodu zablokowanego dostępu do zamka pasa bezpieczeństwa. https://www.youtube.com/watch?v=nfC_x1tS2es&feature=youtu.be

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Systemy AEDO i SECS, są nowościami na skalę światową, gdyż dotychczas nie są stosowane powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym i zbrojeniowych systemy awaryjnego otwierania zakleszczonych/zablokowanych drzwi/włazów lub awaryjnego przecinania nieodpiętych pasów bezpieczeństwa. W przemyśle motoryzacyjnym kilku producentów, stosuje głównie w luksusowych, opancerzonych modelach, systemy awaryjnej ewakuacji, np; BMW serii 7, Higt Security, stosuje odstrzeliwanie przedniej szyby, Mercedes w modelach SLS, stosuje rozrywanie sworzni drzwi unoszonych do góry i podobnie Audi, stosuje w opancerzonym modelu A8 Security, rozrywanie ładunkami wybuchowymi śrub mocujących zawiasy drzwi. Powyższe systemy bezpieczeństwa, nie otwierają zakleszczonych drzwi i nie są skuteczne, gdy auto tonie w wodzie, szczególnie, gdy wpadnie do góry kołami. Natomiast w pojazdch wojskowych, są stosowane systemy awaryjnej ewakuacji załóg, polegające na wyrywaniu zakleszczonych drzwi/włazów, przez inny pojazd. Na zewnętrznych stronach drzwi/włazów, są montowane stalowe uchwyty, do których są zaczepiene mocne liny i ciężki pojazd wyrywa zakleszczone drzwi/włazy. Rozwiązanie to jest mało skuteczne, gdyż jest stosowane ze znacznym opóźnieniem, a tylko szybkie otworzenie drzwi/włazów, zapewni ewakuację załóg z płonących lub tonących pojazdów oraz umożliwi udzielanie pomocy medycznej.

Zastosowanie rynkowe

Systemy AEDO i SECS, są zaprojektowane do stosownia w nowych i także w już eksploatowanych - tuningowanych środkach transportu, takich jak; samochody osobowe i ciężarowe, wojskowe pojazdy opancerzone i pancerne, helikoptery, samoloty, statki i łodzie podwodne, pociągi, metro, a także budowle specjalne, np; morskie platformy wiertnicze, do zapobiegania śmierci pracowników i rozrywaniu obiektu, z powodu bardzo wysokich ciśnień, powstających w czasie wybuchów gazów.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Nowak Innovations Sp. z o.o.

NIP: 6842637942

Adres www: http://www.nowak-innovations.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Wynalazek
Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"