Baza technologii


Logo wpisu Kompozycja jonowych dyspersji akrylowych do czasowej ochrony podłoży mineralnych przed graffiti.

Kompozycja jonowych dyspersji akrylowych do czasowej ochrony podłoży mineralnych przed graffiti.

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk

Opis technologii / usługi

Biorąc pod uwagę wymagania konserwatorów zabytków dotyczące ochrony mineralnych powierzchni zabytkowych opracowano nowy system ochrony antigraffiti na bazie dwóch komplementarnych komponentów polimerowych. Pierwszym komponentem jest lateks z ujemnym ładunkiem powierzchniowym (polyanion) a drugim hydrofobizowany polykation w postaci dyspersji wodnej. Lateksy maja typowo średnią wielkość cząstek 200 nm, a polikationy 200 -400 nm. Obydwa składniki polimerowe są stabilne w trakcie przechowywania. Po zmieszaniu, z dodatkiem odpowiednich substancji pomocniczych tworzą stabilną kompozycję lakierową. Po naniesieniu na podłoże tworzy się hydrofobowa powłoka odporna na działanie wody i materiałów graffiti, umożliwiająca łatwe usuwanie graffiti. Rozwiązanie obejmuje recepturę oraz technologię produkcji komponentów polimerowych oraz gotowego lakieru antigraffiti. Składniki polimerowe są produkowane w wieloetapowych procesach polimeryzacji dyspersyjnej w reaktorach z polerowanej stali kwasoodpornej lub w reaktorach emaliowanych. Proces polega na kolejnym dozowaniu monomerów akrylowych w ściśle określonym reżimie czasowym i temperaturowym. Produkcja lakieru polega na mieszaniu składników mieszadłem szybkoobrotowym przy zachowaniu ustalonej kolejności dodawania składników i zachowania ustalonych czasów mieszania.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Oferowany system antigraffiti na podłoża mineralne, w tym do ochrony zabytków kultury zapewnia uzyskiwanie powłok o następujących właściwościach: Hydrofobowość Dobra przyczepność do podłoży mineralnych Niewielki wpływ na barwę i połyski podłoża po aplikacji Dobra przepuszczalność pary wodnej i schnięcia podłoża Odporność na warunki atmosferyczne Odwracalne, ale odporne na działanie środków czyszczących – półtrwałe Dobra skuteczność czyszczenia Przyjazna dla środowiska – na bazie dyspersji wodnych

Zastosowanie rynkowe

Ochrona zabytkowych budynków, pomników przed niszczącymi atakami graffiti. System spełnia wymagania konserwatorów zabytków.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk

NIP: 6480006714

Adres www: http://www.cmpw-pan.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 3 grudnia 2023 12:43

Wróć na stronę "Bazy"