Baza technologii


Logo wpisu Kompozycja jonowych dyspersji akrylowych do czasowej ochrony podłoży mineralnych przed graffiti.

Kompozycja jonowych dyspersji akrylowych do czasowej ochrony podłoży mineralnych przed graffiti.

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk

Opis technologii

Biorąc pod uwagę wymagania konserwatorów zabytków dotyczące ochrony mineralnych powierzchni zabytkowych opracowano nowy system ochrony antigraffiti na bazie dwóch komplementarnych komponentów polimerowych. Pierwszym komponentem jest lateks z ujemnym ładunkiem powierzchniowym (polyanion) a drugim hydrofobizowany polykation w postaci dyspersji wodnej. Lateksy maja typowo średnią wielkość cząstek 200 nm, a polikationy 200 -400 nm. Obydwa składniki polimerowe są stabilne w trakcie przechowywania. Po zmieszaniu, z dodatkiem odpowiednich substancji pomocniczych tworzą stabilną kompozycję lakierową. Po naniesieniu na podłoże tworzy się hydrofobowa powłoka odporna na działanie wody i materiałów graffiti, umożliwiająca łatwe usuwanie graffiti. Rozwiązanie obejmuje recepturę oraz technologię produkcji komponentów polimerowych oraz gotowego lakieru antigraffiti. Składniki polimerowe są produkowane w wieloetapowych procesach polimeryzacji dyspersyjnej w reaktorach z polerowanej stali kwasoodpornej lub w reaktorach emaliowanych. Proces polega na kolejnym dozowaniu monomerów akrylowych w ściśle określonym reżimie czasowym i temperaturowym. Produkcja lakieru polega na mieszaniu składników mieszadłem szybkoobrotowym przy zachowaniu ustalonej kolejności dodawania składników i zachowania ustalonych czasów mieszania.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Oferowany system antigraffiti na podłoża mineralne, w tym do ochrony zabytków kultury zapewnia uzyskiwanie powłok o następujących właściwościach: Hydrofobowość Dobra przyczepność do podłoży mineralnych Niewielki wpływ na barwę i połyski podłoża po aplikacji Dobra przepuszczalność pary wodnej i schnięcia podłoża Odporność na warunki atmosferyczne Odwracalne, ale odporne na działanie środków czyszczących – półtrwałe Dobra skuteczność czyszczenia Przyjazna dla środowiska – na bazie dyspersji wodnych

Zastosowanie rynkowe

Ochrona zabytkowych budynków, pomników przed niszczącymi atakami graffiti. System spełnia wymagania konserwatorów zabytków.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk

NIP: 6480006714

Adres www: http://www.cmpw-pan.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"