Baza technologii


Logo wpisu Kompozyty hybrydowe do zastosowania jako zabezpieczenia przeciwogniowe

Kompozyty hybrydowe do zastosowania jako zabezpieczenia przeciwogniowe

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Opis technologii / usługi

Przedmiotem oferowanej technologii jest innowacyjny materiał który może zostać użyty jako zabezpieczenie przeciwogniowe. Działanie zabezpieczenia opiera się o jego specyficzne właściwości polegające na zaciśnięciu z odpowiednią siłą instalacji rurowej wykonanej z tworzyw sztucznych. Materiał zabezpieczający może przybrać zróżnicowane formy: taśma owijająca dany element instalacji (np. rurę); wypełnienie danego elementu instalacji (np. korpusu centrali klimatyzacyjnej); element zamykający (pokrywa); okładzina. Kompozyt jest materiałem wytworzonym na osnowie polimerowej termoplastycznej, która umożliwia dowolne kształtowanie produktu. Materiał pod wpływem rosnącej temperatury wykazuje zdolność do pęcznienia, zwiększania swojej objętości. Proces ten uzależniony jest od: składu fizykochemicznego materiału zabezpieczającego; temperatury. W zależności od składu, możliwe jest uzyskanie materiałów wykazujących różny sposób ekspandowania. Badania laboratoryjne zostały potwierdzone w ramach próby przeprowadzonej na ścianie komory ogniowej (1000 stopni Celsjusza). Jest to podstawowe badanie dotyczące odporności ogniowej materiałów ognioodpornych zgodnie z obowiązującymi normami. Badaniom poddano cztery kompozycje materiałowe. Przeprowadzone badanie jednoznacznie wykazało, że zastosowane materiały na opaski spełniły stawiane im wymagania. Opaska pęczniejąca w wyniku zmiany swoich wymiarów wypełniła przestrzeń w przegrodzie, jednocześnie uszczelniając rurę. Tym samym zapobiegła przemieszczeniu się ognia. Dla technologii przeprowadzono wycenę. Więcej informacji dostępne na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=GkffaSBcynQ&feature=youtu.be

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Ze względu na swoje właściwości, materiał umożliwia dowolne kształtownie i tym samym ochronę przeciwpożarową obiektu dowolnego typu. Dodatkowo, jak wykazały testy, skutecznie ograniczna przemieszczanie się ognia i może stanowić podstawową lub dodatkową formę zabezpieczenia przeciwogniowego w obiekcie dowolnego typu.

Zastosowanie rynkowe

Kompozytowe zabezpieczenie przeciwogniowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej. Materiał pozwala nie tylko na zabezpieczenie całego obiektu, lecz również pojedyńczych pomieszczeń, w których znajdują się wartości wrażliwe na działanie wysokich temperatur (archiwa, skarbce, serwerownie, miejsca przechowania dokumentów niejawnych itp.).

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

NIP: 8522545056

Kraj: Polska

Adres www: http://www.zut.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"