Baza technologii

Kompozyty hybrydowe do zastosowania jako zabezpieczenia przeciwogniowe
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Opis technologii / usługi
Przedmiotem oferowanej technologii jest innowacyjny materiał który może zostać użyty jako zabezpieczenie przeciwogniowe. Działanie zabezpieczenia opiera się o jego specyficzne właściwości polegające na zaciśnięciu z odpowiednią siłą instalacji rurowej wykonanej z tworzyw sztucznych. Materiał zabezpieczający może przybrać zróżnicowane formy: taśma owijająca dany element instalacji (np. rurę); wypełnienie danego elementu instalacji (np. korpusu centrali klimatyzacyjnej); element zamykający (pokrywa); okładzina. Kompozyt jest materiałem wytworzonym na osnowie polimerowej termoplastycznej, która umożliwia dowolne kształtowanie produktu. Materiał pod wpływem rosnącej temperatury wykazuje zdolność do pęcznienia, zwiększania swojej objętości. Proces ten uzależniony jest od: składu fizykochemicznego materiału zabezpieczającego; temperatury. W zależności od składu, możliwe jest uzyskanie materiałów wykazujących różny sposób ekspandowania. Badania laboratoryjne zostały potwierdzone w ramach próby przeprowadzonej na ścianie komory ogniowej (1000 stopni Celsjusza). Jest to podstawowe badanie dotyczące odporności ogniowej materiałów ognioodpornych zgodnie z obowiązującymi normami. Badaniom poddano cztery kompozycje materiałowe. Przeprowadzone badanie jednoznacznie wykazało, że zastosowane materiały na opaski spełniły stawiane im wymagania. Opaska pęczniejąca w wyniku zmiany swoich wymiarów wypełniła przestrzeń w przegrodzie, jednocześnie uszczelniając rurę. Tym samym zapobiegła przemieszczeniu się ognia. Dla technologii przeprowadzono wycenę. Więcej informacji dostępne na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=GkffaSBcynQ&feature=youtu.be
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Ze względu na swoje właściwości, materiał umożliwia dowolne kształtownie i tym samym ochronę przeciwpożarową obiektu dowolnego typu. Dodatkowo, jak wykazały testy, skutecznie ograniczna przemieszczanie się ognia i może stanowić podstawową lub dodatkową formę zabezpieczenia przeciwogniowego w obiekcie dowolnego typu.
Zastosowanie rynkowe
Kompozytowe zabezpieczenie przeciwogniowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej. Materiał pozwala nie tylko na zabezpieczenie całego obiektu, lecz również pojedyńczych pomieszczeń, w których znajdują się wartości wrażliwe na działanie wysokich temperatur (archiwa, skarbce, serwerownie, miejsca przechowania dokumentów niejawnych itp.).
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
NIP: 8522545056
Kraj: Polska