Baza technologii

Materiał papieropodobny zawierający pióra drobiowe
Instytut Biopolimerow i Włókien Chemicznych
Opis technologii / usługi
Technologia dotyczy wykorzystania uciążliwego odpadu w postaci piór. Jest to propozycja do częściowej utylizacji szkodliwego dla środowiska surowca keratynowego. Głównym powodem jest ochrona środowiska. Podstawowe metody utylizacji tego typu odpadów są kosztowne i obciążają środowisko naturalne, ponieważ polegają na ich spalaniu lub obróbce chemicznej i termicznej. Celem praktycznym było opracowanie nowego rodzaju papieru ze znacznym udziałem włókien keratynowych pochodzących z odpadowych piór drobiowych. Papier keratynowy wytworzono znanymi technikami papierniczymi, co nie wymusza zmian w technologii wytwarzania. Materiał papieropodobny jest mieszaniną połączonych w sposób trwały techniką papierniczą włókien celulozowych i odpadowych piór oraz ciętych włókien syntetycznych i żywicy poliamido-poliamino-epichlorochydrynowej w niewielkiej ilości. Włókna syntetyczne oraz żywica w materiale papieropodobnym w sposób istotny wpływają na jego wytrzymałość. Ponadto żywica nadaje materiałowi wodotrwałość rozumianą w sensie zachowania jego wytrzymałości na sucho, po namoczeniu wodą do 30%. Materiał papieropodobny ze względu na swoje właściwości może być stosowany do celów technicznych, np. jako warstwa ocieplająca w budownictwie, jako materiał kompozytowy oraz do zastosowań plastycznych i dekoracyjnych.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
W „papierze keratynowym” pióra zastępują do 50% składnik celulozowy w masie papierniczej, a to oznacza właśnie taką oszczędność celulozy. Technologia wytwarzania tego szczególnego papieru nie wymaga modyfikacji procesu i aparatury do wytwarzania papieru z mas celulozowych. Papier keratynowy jest materiałem o szczególnej strukturze, uwidaczniającej się w procesie twórczym, jest doskonałym podłożem dla prac unikatowych, wykonywanych w technikach mieszanych i oryginalnych. Dodatek piór powoduje spowolnienie procesu biologicznego rozkładu.
Zastosowanie rynkowe
Branża drzewno-papiernicza - Materiał papieropodobny ze względu na swoje właściwości może być stosowany jako podłoże w różnych technikach malarskich i rysunkowych. Budownictwo - Materiał papieropodobny ze względu na swoje właściwości może być stosowany do celów technicznych, np. jako warstwa ocieplająca w budownictwie, jako materiał kompozytowy. Inne - zastosowanie w branży artystycznej.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Biopolimerow i Włókien Chemicznych
NIP: 7240000138