Baza technologii


Logo wpisu Materiał papieropodobny zawierający pióra drobiowe

Materiał papieropodobny zawierający pióra drobiowe

Instytut Biopolimerow i Włókien Chemicznych

Opis technologii / usługi

Technologia dotyczy wykorzystania uciążliwego odpadu w postaci piór. Jest to propozycja do częściowej utylizacji szkodliwego dla środowiska surowca keratynowego. Głównym powodem jest ochrona środowiska. Podstawowe metody utylizacji tego typu odpadów są kosztowne i obciążają środowisko naturalne, ponieważ polegają na ich spalaniu lub obróbce chemicznej i termicznej. Celem praktycznym było opracowanie nowego rodzaju papieru ze znacznym udziałem włókien keratynowych pochodzących z odpadowych piór drobiowych. Papier keratynowy wytworzono znanymi technikami papierniczymi, co nie wymusza zmian w technologii wytwarzania. Materiał papieropodobny jest mieszaniną połączonych w sposób trwały techniką papierniczą włókien celulozowych i odpadowych piór oraz ciętych włókien syntetycznych i żywicy poliamido-poliamino-epichlorochydrynowej w niewielkiej ilości. Włókna syntetyczne oraz żywica w materiale papieropodobnym w sposób istotny wpływają na jego wytrzymałość. Ponadto żywica nadaje materiałowi wodotrwałość rozumianą w sensie zachowania jego wytrzymałości na sucho, po namoczeniu wodą do 30%. Materiał papieropodobny ze względu na swoje właściwości może być stosowany do celów technicznych, np. jako warstwa ocieplająca w budownictwie, jako materiał kompozytowy oraz do zastosowań plastycznych i dekoracyjnych.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

W „papierze keratynowym” pióra zastępują do 50% składnik celulozowy w masie papierniczej, a to oznacza właśnie taką oszczędność celulozy. Technologia wytwarzania tego szczególnego papieru nie wymaga modyfikacji procesu i aparatury do wytwarzania papieru z mas celulozowych. Papier keratynowy jest materiałem o szczególnej strukturze, uwidaczniającej się w procesie twórczym, jest doskonałym podłożem dla prac unikatowych, wykonywanych w technikach mieszanych i oryginalnych. Dodatek piór powoduje spowolnienie procesu biologicznego rozkładu.

Zastosowanie rynkowe

Branża drzewno-papiernicza - Materiał papieropodobny ze względu na swoje właściwości może być stosowany jako podłoże w różnych technikach malarskich i rysunkowych. Budownictwo - Materiał papieropodobny ze względu na swoje właściwości może być stosowany do celów technicznych, np. jako warstwa ocieplająca w budownictwie, jako materiał kompozytowy. Inne - zastosowanie w branży artystycznej.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Biopolimerow i Włókien Chemicznych

NIP: 7240000138

Adres www: http://www.ibwch.lodz.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"