Baza technologii
Metodyka bezpiecznego badania skuteczności filtrów będących barierą dla wirusów
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku jest sposób oceny barierowości nanofiltrów z wykorzystaniem zmodyfikowanych niepatogennych cząsteczek. Metoda służy określeniu przydatności nanofiltrów do zapobiegania rozprzestrzenianiu się drogą powietrzną małych cząstek, ze szczególnym uwzględnieniem czynników chorobotwórczych, w tym wirusów.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Wynalazek stanowi innowację ze względu na opracowanie niepatogennych konstrukcji o właściwościach zbliżonych do wirusa ptasiej grypy, używane do testowania (tj. kontroli jakości) w produkcji specjalistycznych filtrów cząsteczkowych. Zamiast nanocząsteczek, do testowania używane są genetycznie zmodyfikowane, nieszkodliwe dla człowieka, cząsteczki imitujące wirusy. Zwiększa to wiarygodność testu, a tym samym pozwala dookreślić parametry filtracyjne produkowanych filtrów dla środowiska bliższego warunkom rzeczywistym. Ze względu na genetyczną modyfikację, użyte imitacje wirusów są nieszkodliwe dla człowieka, a więc bezpieczne w użytkowaniu podczas prowadzenia testów. Procedura ta nie stanowi zagrożenia dla środowiska oraz osób testujących skuteczność przygotowanych materiałów. Wynalazek pozwala na szerokie zastosowanie w badaniach dotyczących opracowania skutecznych materiałów filtracyjnych w pomieszczeniach narażonych na zakażenie bądź atak biologiczny. Wobec szczególnie niebezpiecznych wirusów wytworzenie skutecznej szczepionki może być czasochłonne i będzie mogło być prowadzone w nielicznych laboratoriach o bardzo zaostrzonych warunkach bezpieczeństwa. Jednocześnie praca w standardowych laboratoriach nad mechaniczną ochroną osobistą ludzi (maseczki, ubrania ochronne), jak i pomieszczeń pozwoli na zabezpieczenie zdrowia czy nawet życia ludności potencjalnie zagrożonej epidemią. Praca z konstrukcjami genowymi nie stwarza zagrożenia zarówno dla ludzi jak i środowiska, pozwala na opracowanie metod mechanicznego zabezpieczenia przed wirusami.
Zastosowanie rynkowe
Metoda ta może znaleźć szerokie zastosowanie w ocenie barierowości nanomateriałów filtrujących dla potrzeb medycznych, weterynaryjnych, w budynkach użyteczności publicznej oraz pomieszczeniach z zamkniętym obiegiem powietrza (laboratoria, komory, samoloty). Biorca - producent filtrów bądź ich użytkownik - zarówno cywilny, jak i wojskowy może użyć metodologii do oceny skuteczności zastosowanych materiałów filtracyjnych wobec niepatogennych cząstek o właściwościach fizyko-chemicznych zbliżonych do patogennych wirusów.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
NIP: 7811830940