Baza technologii

Nowa generacja materiałów fotolakalitycznych o właściwościach absorpcji światła widzialnego dla zastosowania w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza
Karolina Kosminska
Opis technologii / usługi
Light2CAT opracowało nowy wysokoefektywny, aktywowany światłem widzialnym dwutlenek tytanu (TiO2) do zastosowania w cementowych strukturach, zdolnych do degradacji niebezpiecznych substancji chemicznych w celu poprawy jakości powietrza w otoczeniu, po raz pierwszy niezależnie od miejscowych warunków klimatycznych. Poprawienie jakości powietrza stanowi główne wyzwanie dla wszystkich krajów Europy, tak w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, jak i minimalizowania bezpośredniego wpływu zanieczyszczonego wdychanego powietrza na ludzkie zdrowie. Zanieczyszczenie powietrza wewnątrz budynków i jakość powietrza wymienia się jako dwa największe problemy globalne w zakresie skażenia toksynami, w oparciu o raport 2014 WHO z roku 2012. Light2CAT oferuje atrakcyjną metodę poprawy funkcjonalności jednego z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Głównymi zaletami projektu nowych materiałów są: Działanie w świetle widzialnym: materiały mogą być stosowane również w szerokościach geograficznych, gdzie warstwa ochronna jest niższa, gdyż są one aktywne w widzialnej wiązce spektrum światła słonecznego. Innymi słowy, w odróżnieniu od istniejących materiałów fotokatalitycznych, są one w stanie ograniczać zanieczyszczenia powietrza (zwłaszcza tlenki azotu – NOx). Wyższa selektywność: materiały są o wiele bardziej selektywne w odniesieniu do konwersji zanieczyszczeń na nieszkodliwe produkty równoległe. Materiały są w stanie konwertować bardziej toksyczny NO na NOx.
Zastosowanie rynkowe
Budownictwo - Technologie konstrukcyjne i inżynieria konstrukcyjna (zarówno dla zastosowań wewnątrz, jak i na zewnątrz). Ich właściwości sprawiają, że są one również odpowiednie dla innowacyjnych elementów projektowych w budownictwie wewnątrz i na zewnątrz. Chemia - Materiały czułe na światło widzialne mogą mieć zastosowania jako powłoki antybakteryjne (np. w branży medycznej). Podstawowa technologia oparta jest na nanocząsteczkach, a zatem obejmuje dziedzinę nanochemii (ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, potencjalne przyszłe zastosowanie w procesach katalitycznych).