Baza technologii


Logo wpisu Patent nr PL221950 pt. Przyczepa samowyładowcza.

Patent nr PL221950 pt. Przyczepa samowyładowcza.

Edward Sosna

Opis technologii

Powszechnie stosowane są seryjnie produkowane żurawie przenośne montowane na samochodach ciężarowych, które ułatwiają bezpieczny załadunek skrzyni. Holowane samochodem osobowym przyczepy towarowe pozbawione są tych ułatwień z braku możliwości zapewnienia stateczności przyczepy podczas przeładunków z powodu małej masy przyczepy i momentu ustalającego w porównaniu z momentem wywracającym podczas podnoszenia ciężarów, co zmusza do stosowania zewnętrznych dźwigów. Wynalazek stwarza możliwość mechanizacji przeładunków na przyczepach. Zgodnie z wynalazkiem, na dyszlu przyczepy montowany jest seryjnie żuraw przenośny odpowiedniej wielkości z agregatem elektro-hydraulicznym zasilanym z baterii samochodu holującego i belką podporową z podporą stałą i podporą wysuwną natomiast w tylnej części przyczepy pod jej ramą nośną montowana jest dodatkowa belka podporowa co sprawia, że w warunkach roboczych podnoszenie odbywa się wewnątrz konturu utworzonego z obrysu czterech podpór układu podporowego, zapewniając odpowiednią stateczność przyczepy podczas przeładunków.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Rozwiązanie według wynalazku pozwala użytkownikom przyczep towarowych być niezależnym od zewnętrznych urządzeń dźwigowych mechanizujących prace przeładunkowe. Zastosowanie seryjnego żurawia z układem podporowym zamontowanego na przyczepie i zasilanego z baterii pojazdu holującego przyczepę umożliwia realizację bocznego załadunku bądź wyładunku skrzyni przyczepy z zapewnioną statecznością w warunkach roboczych.

Zastosowanie rynkowe

Firma, która podejmie się doposażania przyczep w osprzęt mechanizujący przeładunki według wynalazku z prawem własności, będzie posiadała wyłączność na jego stosowanie i zapewniony przerób na długie lata.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"