Baza technologii
Platforma instalacji urządzeń do przesyłu energii i danych, zwłaszcza terminali do ładowania pojazdów elektrycznych.
Radosław Krzycki
Opis technologii / usługi
Firma ITeLab Sp. z o. o. zajmuje się rozwiązaniami technicznymi i informatycznymi z dziedziny obsługi procesów ładowania pojazdów elektrycznych. Firma posiada pakiet przygotowanych do wdrożenia rozwiązań wpływających pozytywnie na obsługę urządzeń – terminali do ładowania pojazdów elektrycznych lub innych urządzeń wolnostojących takich jak parkometry, terminale reklamowe itp. Informacje dodatkowe o projekcie: https://www.youtube.com/channel/UCwke_p6mClv6bUaRSto0Ajw Przedmiotem transfer technologii który chcemy zaaferować jest rozwiązanie które otrzymało patent w marcu 2017 r.: System montażowy urządzeń statycznych do przesyłania energii, terminali do ładowania pojazdów elektrycznych w systemie lądowym i nawodnym. Urządzenie to system montażowy który składa się z 2 elementów: głowicy wraz z systemem przesyłającym energię oraz obejmą głowicy, która po wprowadzeniu głowicy i jej zaciśnięciu styka się z systemem podającym energię tworząc obwód przesyłowy. cechy funkcjonalne: - łatwość instalacji i dezinstalacji - system zdalnego nadzorowania urządzenia przez głowicę z systemem tele-informatycznych. - możliwość rozwoju projektu przez modułowość rozwiązania, Urządzenie zostało opracowane przy udziale współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim. Opiekunem projektu był Olsztyński Park – Naukowo Technologiczny, Prezentowane rozwiązanie otrzymało pierwsze miejsce w trakcie budowania konceptu rozwiązania w konkursie „Nowa Natura Biznesu – OPN – T 2015” – innowacyjność narzędziem internacjonalizacji”
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Zaleta to Innowacja projektu która polega na uproszczeniu procesu instalacji urządzeń przez zastosowanie 2 głównych komponentów czyli głowicy i obejmy całego systemu montażowego czyli zacisku oraz systemu podającego energię. Rozwiązanie tego typu jest prostsze w użytkowaniu. Różnice w systemach oferowany na rynku dotyczą rozwiązań dedykowanych czyli systemy montażu i instalacji urządzenia na lądzie jest inny niż rozwiązanie tego samego producenta w systemie platform nawodnych o zwiększonej wilgotności. Zalety platformy to: Jeden system montażowy do zastosowania na lądzie i wodzie dla rożnych urządzeń nie tylko terminali do ładowania pojazdów elektrycznych. System składający się z 2 komponentów (części składowych) obsługujących cały proces instalacji urządzenia w naszym przypadku terminala do ładowania pojazdów elektrycznych w systemie lądowym i nawodnym. Łatwości obsługi systemu czyli w 3 ruchach instalujemy urządzenie do platformy i w przypadku prac serwisowych (lub wymagania dostępu do miejsca) deinstalujemy urządzenie w ciągu 5 minut. Korzyści rozwiązania wynikają z funkcjonalności, mobilności która może być wdrożona w wielu projektach pokrewnych dotyczących urządzeń transferujących energię i dane.
Zastosowanie rynkowe
Możliwość wykorzystania rozwiązania – jego uprzemysłowienie obejmuje: - instalacja systemu w urządzeniach które czasowo umiejscawiamy w danej lokalizacji a następnie je zdejmujemy np: terminal do ładowania elektrycznych pojazdów nawodnych, gdzie w zimę dokonujemy dezinstalacji urządzenia. - montaż rozwiązania w urządzeniach umiejscowionych takich jak wolnostojące bilbordy ekranowe, informatory elektroniczne, parkometry itp. które w przypadku awarii w ciągu 5 minut możemy deinstalować do celów serwisowych i zastąpić działającą jednostką. Działanie urządzenia, kroki: - instalujemy w dowolnej bryle system zaciskowy, - instalujemy do postumentu system nośny, - wkręcamy głowicę przekazująca energię, - dokonujemy instalacji urządzenia. Podsumowując prezentowane rozwiązanie które oferujemy można wdrożyć i rozwinąć w wielu procesach, gdzie mobilność serwisowa urządzeń, dostęp do miejsca na którym ustawiliśmy terminal ma znaczenie.