Baza technologii

Pompa pulsacyjna do płynów ustrojowych z pułapką magnetyczną
Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
Opis technologii / usługi
Pompa składa się z trzech zasadniczych elementów: korpusu, który zawiera zespół elektromagnesów, zastawką wylotową i osłony z wyżlobieniami służącymi do ukierunkowania ruchu wirnika, wirnika, który zawiera dwa zespoły magnesów trwałych: jeden dla wykonywania ruchu obrotowego oraz drugi dla utworzenia pułapki magnetycznej dla tłoka oraz tłoka, zawierającego magnesy trwałe odpychane przez magnesy wirnika i zastawkę tłoczną.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Do wytwaorzenia ruchu posuwisto-zwrotnego wykorzystana jest zasada pracy obrotowego silnika BLDC, który jest najbardziej sprawnym ze stosowanych silników i zapewnia najmniejsze gabaryty mechnaniczne przy zadanej mocy, a do przeniesienia ruchu wykorzystana jest pułapka magnetyczna, która zapewnia lewitację magnetyczną oraz redukcję oporów tarciowych i degradacji krwinek.
Zastosowanie rynkowe
Pompa może mieć zastosowanie przy konstrukcji małogabarytowych, energetycznie wydajnych zespołów tłoczenia krwi lub płynów ustrojowych o minimalnym poziomie degradacji krwinek i niewielkim poborze energii. Wykorzystana w napędzie urządzenia zasada pracy silnika BLDC zapewnia wysoką sprawność, ok. 50-60%, a zastosowana pułapka magnetyczna redukuje opory tłoczenia oraz degradację mechaniczną krwinek. Taka konstrukcja może stanowić rozwiązanie wszczepialne, które jest zapewnia niski pobór energii elektrycznej oraz unikalny, nie uzyskiwany w innych rozwiązaniach pulsacyjny sposób zasilania układu krążenia.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.
NIP: 7010360620