Baza technologii

Rafinacja gazowa stopów magnezu
Daniel Szymonik
Opis technologii / usługi
Unikalne urządzenie znajdujące się na wyposażeniu Instytutu Odlewnictwa w Krakowie o nazwie slurry maker służy do wytwarzania wyrobów z metali i ich stopów o strukturze globularnej (tiksotropowej). Proces przygotowania materiału o takiej strukturze polega na wykorzystaniu kontrolowanego odbioru ciepła oraz mieszania indukcyjnego, co przy odpowiednim doborze parametrów procesu zapobiega rozrostowi roztworu stałego do postaci dendrytycznej. Materiał o globularnej strukturze charakteryzuje się znacznym spadkiem lepkości co umożliwia przeprowadzenie procesu squeeze casting. Proces rheocasting jest najlepszym sposobem polepszenia właściwości mechanicznych i zwartości strukturalnej odlewów i w warunkach procesu squeeze casting służy wypełnianie wnęki formy w sposób laminarny. Udoskonalona metoda odlewania tiksotropowego opracowała japońska firma UBE Industries Ltd Od dotychczasowych metod sposób NRC (New Reocasting) firmy UBE różni się tym, że struktura reocast jest przygotowywana z ciekłego metalu w bliskim sąsiedztwie komory (tulei wlewowej), do której jest przekazywana bezpośrednio przed wprasowaniem do formy.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Proces odlewania tiksotropowego, należy do technologii specjalnych odlewania ciśnieniowego, z uwagi na fakt, że jest on realizowany ze stanu stało-ciekłego i zawiera w sobie również elementy przeróbki plastycznej. Ponadto odlewy cechują się wzrostem właściwości mechanicznych i użytkowych w stosunku do klasycznej technologii odlewania ciśnieniowego. Na obecnym etapie rozwoju procesów przetwór- twa stopów metali nieżelaznych technologia ta należy do metod perspektywicznych, rozszerzających zakres zastosowania odlewów, tym bardziej że ze względu na brak porowatości gazowej odlewy te można naprawiać, np. metodą spawania, a także można prowadzić proces obróbki cieplnej w celu dalszego podwyższenia ich właściwości użytkowych.
Zastosowanie rynkowe
Technologia rafinacji gazowej stopów magnezu można zastosować zarówno w procesie otrzymywania pierwotnych stopów magnezu (huty), jak i w odlewniach podczas uszlachetniania ciekłego metalu przed jego odlewaniem. Ponadto technologia ta dedykowana jest szczególnie do odlewni stosujących wewnątrz zakładowy recykling złomu obiegowego.