Baza technologii
Spoiwo ceramiczne dla narzędzi ściernych z tlenkiem cynku
Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania
Opis technologii / usługi
Spoiwo ceramiczne do narzędzi ściernych, zwłaszcza do narzędzi dla szlifowania z podwyższonymi prędkościami, zawierające tlenek cynku, tlenek boru, tlenek krzemu, tlenek ołowiu i tlenek litu, znamienne tym, że stanowi je szkło i dewitryfikatory w ilości od 8 do 38% objętościowych całego narzędzia ściernego, przy jego porowatości powyżej 22,5% objętości, zawierające: tlenek cynku ZnO w ilości od 38 do 48% wagowo tlenek boru B2O3 w ilości od 12 do 18% wagowo tlenek krzemu SiO2 w ilości od 4 do 10% wagowo tlenek ołowiu PbO w ilości od 30 do 35% wagowo tlenek litu Li2O w ilości od 2 do 8% wagowo oraz pełniący rolę nukleatora krystalizacji tlenek wanadu V2O5 w ilości od 0,2 do 3,5% wagowo.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Zastosowanie tlenku cynku w większej ilości zaś tlenku ołowiu w mniejszej ilości pozwoliło przy wyeliminowaniu znacznej ilości tego drugiego składnika na uzyskanie materiału o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, umożliwiających wytwarzanie narzędzi przystosowanych do pracy z prędkością powyżej 60 m/sek. Przeprowadzone badania szlifowania wałków ze stali ŁH15 przy prędkości 100 m/s wykazały przydatność tego typu narzędzi do obróbki półzgrubnej. Powierzchnie przedmiotu obrabianego nie ulegają przypaleniu i uzyskiwana jest gładkość powierzchni poniżej Ra = 0,32 ?m dla granulacji ziarna ściernego B107
Zastosowanie rynkowe
Budownictwo - wykorzystanie narzędzia do obróbki ściernej na potrzeby budownictwa. Branża elektromaszynowa - wykorzystanie narzędzia do obróbki ściernej części maszyn. Górnictwo i Hutnictwo - wykorzystanie narzędzia do obróbki ściernej metalu.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania
NIP: 6750001774