Baza technologii


Logo wpisu Sposób izomeryzacji limonenu

Sposób izomeryzacji limonenu

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Opis technologii / usługi

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prezentuje technologię otrzymywania alfa-terpinenu, gamma-terpinenu, alfa-terpinolenu, izoterpinolenu, alfa-felandrenu, beta-felandrenu i p-cymenu, metodą izomeryzacji limonenu. Technologia umożliwia: Otrzymanie produktów izomeryzacji limonenu: będących cennymi związkami zapachowymi w kosmetyce i w chemii gospodarczej, które mogą być stosowane jako dodatki do żywności i półprodukty do syntez cennych związków organicznych, które ponadto mogą być stosowane w medycynie w leczeniu miażdżycy, nowotworów i zaburzeń psychicznych oraz mogą być stasowane jako składniki preparatów o działaniu przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym. Wykorzystanie substratu, który może być pozyskiwany z odpadów, jakimi są skórki pomarańczy, dlatego jest on tanim i łatwo dostępnym surowcem. Technologia rozwiązuje następujące problemy: Eliminuje stosowanie wysokiego ciśnienia i nie wymaga użycia aparatury ciśnieniowej, np. autoklawów. Pozwala zagospodarować odpady z przemysłu owoców cytrusowych, tzn. skórki pomarańczy.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Przewagi konkurencyjne technologii: Metoda otrzymywania produktów posiadających cenne zastosowania praktyczne nie wymaga stosowania rozpuszczalników organicznych, a tylko taniego i odnawialnego surowca stanowiącego odpad podczas produkcji soków owocowych. Prowadzenie reakcji w reaktorze szklanym, metodą pod ciśnieniem atmosferycznym obniża koszty jej prowadzenia oraz umożliwia otrzymanie stosunkowo wysokich konwersji limonenu (do 99% mol). Opracowana technologia wykorzystuje heterogeniczne katalizatory tytanowo-silikalitowe, które można w prosty sposób oddzielić od mieszaniny poreakcyjnej, zregenerować i zastosować ponownie w procesie.

Zastosowanie rynkowe

Ze względu na cenne właściwości, jakie wykazują produkty główne procesu izomeryzacji limonenu są one szeroko wykorzystywane w takich gałęziach przemysłu, jak: medycyna, przemysł spożywczy, przemysł kosmetyczny oraz przemysł perfumeryjny.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Szczecin, woj. zachodniopomorskie

Dane podmiotu

Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

NIP: 8522545056

Kraj: Polska

Adres www: http://www.zut.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

Nie dotyczy

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności
Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 30 listopada 2023 03:49

Wróć na stronę "Bazy"