Baza technologii


Logo wpisu Sposób kształtowania drutem przelotowych wykrojów na wycinarce drutowej oraz układ przemieszczania i zawieszania drutu na wycinarce drutowej, zwłaszcza elektroerozyjnej

Sposób kształtowania drutem przelotowych wykrojów na wycinarce drutowej oraz układ przemieszczania i zawieszania drutu na wycinarce drutowej, zwłaszcza elektroerozyjnej

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

Opis technologii / usługi

Sposób kształtowania drutem przelotowych wykrojów na wycinarce drutowej, wycinającej kształt obrysu przedmiotu obrabianego zasadniczo pionowym odcinkiem drutu przewiniętym pomiędzy prowadnikiem górnym i dolnym, z prowadnikiem górnym zabudowanym na poziomym stoliku przemieszczanym współrzędnościowo podczas wykonywania kątowych zarysów przedmiotów celem odchylania drutu od pionu przechodzącego przez bazowy prowadnik dolny, znamienny tym, że kształtowy obrys wycinanego przedmiotu otrzymuje się poprzez nadanie ruchu pionowemu odcinkowi drutu tnącego rozpiętego jednoschodowo w strefie roboczej w płaszczyźnie poprzecznej YZ, wycinarki, który to ruch superponuje się z współrzędnym ruchem stołu roboczego (3) z umieszczonym na nim przedmiotem obrabianym, natomiast kątowy zarys przedmiotu otrzymuje się przez pochylanie drutu względem pionu w płaszczyźnie poprzecznej poprzez różnicowy i korygowany przesuw prowadników (11, 12) względem siebie w jednym kierunku, a w płaszczyźnie wzdłużnej ZX wycinarki pochylenia drutu dokonuje się poprzez jednoosiowy przesuw prowadnika górnego względem bazowego dolnego w drugim współrzędnym kierunku, zgodnym ze wzdłużnym ruchem stołu roboczego.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Kluczową zaletą rozwiązania jest polepszenie dokładności obróbki. Ta innowacyjna technologia umożliwia wycinanie dużych powierzchni wykroju przy zachowaniu liczby co najmniej 4 osi sterowanych. Ważną cechą tego rozwiązania układu jest to, że można wykonywać oprócz powierzchni zbieżnych także powierzchnie wichrowate, co również poszerza walory użytkowe rozwiązania. Rozpięcie drutu zaś zapewnia praktycznie stałą długość drutu w strefie roboczej i wpływa korzystnie na zmniejszenie jego wibracji.

Zastosowanie rynkowe

Branża elektromaszynowa - zastosowanie technologii w obróbce metali. Energetyka i Paliwa - zastosowanie technologii w branży maszynowej. Górnictwo i Hutnictwo - zastosowanie technologii w obróbce metali. Inne - zastosowanie technologii w produkcji narzędzi.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

NIP: 6750001774

Adres www: http://www.ios.krakow.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"