Baza technologii
Sposób ochrony drewna przed grzybami oraz środki ochrony drewna przed grzybami
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Drewna
Opis technologii / usługi
Drewno i inne materiały Iignocelulozowe użytkowane w warunkach zewnętrznych ulegają deprecjacji i degradacji wskutek działania czynników biotycznych i abiotycznych. W celu przedłużenia naturalnej trwałości drewno poddaje się zabiegom ochronnym za pomocą chemicznych środków konserwujących. Przedmiotem technologii jest sposób ochrony drewna przed grzybami oraz środki do ochrony drewna przed grzybami z wykorzystaniem amoniowych cieczy jonowych z anionem azotanowym(lll). Środki te służą zarówno do powierzchniowego (metodami bezciśnieniowymi), jak i wgłębnego zabezpieczenia drewna (metodami ciśnieniowymi). Przykładowa aktywność grzybobójcza po zastosowaniu środka metodą powierzchniową na drewnie iglastym wynosi: badana na Sclerophoma pityophila ED50 = 10 ppm, ED100 = 25 ppm i LD = 25 ppm; badana na Trametes versicolor ED50 = 50 ppm, ED100 = 250 ppm i LD = 250 ppm; Przykładowa aktywność grzybobójcza po zastosowaniu środka metodą wgłębną na drewnie iglastym wynosi: badana na Sclerophoma pityophila ED50 = 25 ppm, ED100 i LD = 1000 ppm; badana na Coniophora puteana ED50 = 250 ppm, ED100 i LD = 500 ppm;
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Dzięki zastosowaniu technologii uzyskać można następujące efekty: trwała ochrona przed rozkładem mikrobiologicznym drewna liściastego i iglastego, skuteczne zabezpieczenie drewna i innych materiałów Iignocelulozowych przed działaniem pleśni, brak wpływu na właściwości mechaniczne, brak działania korodującego na metale, środki są inhibitorami procesów korozyjnych metali, uzyskuje się dobry efekt utrwalania środka w drewnie.
Zastosowanie rynkowe
Technologia ma zastosowanie w szeroko rozumianej branży drzewnej. Technologia kierowana jest przede wszystkim do producentów impregnatów, środków zabezpieczających i powłok do drewna. Środek może znaleźć zastosowanie szczególnie w przemyśle budowlanym (jako środek do zabezpieczenia drewnianych elementów konstrukcyjnych). Technologia może zostać wykorzystana zarówno przez odbiorcę przemysłowego (przy produkcji elementów drewnianych), jak i przez użytkownika indywidualnego. Poszukiwany jest partner aktywnie działający w branży środków i preparatów do ochrony drewna, posiadający odpowiednie zaplecze laboratoryjne, produkcyjne i dystrybucyjne w celu rozwinięcia przedmiotowej technologii do skali przemysłowej i do wprowadzenia jej do obrotu jako produkt na skalę przemysłową.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Drewna
NIP: 7770000985
Kraj: Polska