Baza technologii
Sposób odzyskiwania ołowiu z przemysłowych odpadów metali nieżelaznych
Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych
Opis technologii / usługi
Sposób odzyskiwania ołowiu charakteryzuje się tym, że do mieszaniny surowców ołowionośnych dodaje się tlenkowo-siarczanowe szlamy z odpylania gazów z procesu świeżenia stopu CuPbFe w ilości 5-20 części wagowych na 100 części wagowych mieszaniny surowców ołowionośnych. Jako dodatki technologiczne wprowadza się mieszaninę żużla konwertorowego z procesu świeżenia kamienia miedziowego i znanego żużla konwertorowego z procesu świeżenia stopu CuPbFe, w ilości 50 -95 części wagowych ogólnej ilości dodatków technologicznych oraz krzemionkę w ilości 1-15 części wagowych ogólnej ilości dodatków technologicznych.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Opisany sposób odzyskiwania ołowiu z przemysłowych odpadów metali nieżelaznych pozwala na zwiększenie uzysku ołowiu poprzez zmniejszenie jego zawartości w żużlu i w stopie siarczkowym CuFeS. Daje również możliwość całkowitego wycofania z obiegu technologicznego ołowiu i arsenu zawartych w żużlach konwertorowych - zwłaszcza w żużlach otrzymywanych w procesie świeżenia stopu CuPbFe.
Zastosowanie rynkowe
Do odzyskiwania ołowiu z przemysłowych odpadów metali nieżelaznych, zwłaszcza ze szlamów z odpylni mokrej pieców szybowych, powstających w procesie topienia koncentratów miedzi.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych
NIP: 6310200771
Kraj: Polska