Baza technologii
Sposób odzyskiwania platynowców i innych metali z wieloskładnikowych roztworów odpadowych
Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych
Opis technologii / usługi
Sposób polega na tym, że z wieloskładnikowych roztworów odpadowych redukcyjnie wytrąca się koncentrat metali zawierający metale szlachetne, bizmut i tellur oraz część miedzi, a z pozostałego roztworu wytrąca się hydrolitycznie osad zawierający pozostałą miedź, który to osad kieruje się do przerobu w piecu szybowym. Koncentrat metali ługuje się roztworem kwasu siarkowego w warunkach słabo utleniających, a uzyskany roztwór soli miedzi łączy się z roztworem pozostałym po redukcyjnym wytrąceniu koncentratu metali i wytrąca zawartą w nich miedź w postaci osadu zasadowych soli. Odmiedziowany koncentrat metali roztwarza się w roztworze kwasu chlorowodorowego z dodatkiem utleniaczy, korzystnie H2O lub HNO3. Do uzyskanego roztworu wprowadza się jony siarczanowe, korzystnie w postaci siarczanu sodowego i dodaje się wodorotlenku sodowego w takiej ilości, aby otrzymać pH mieszaniny w zakresie 1,5-2,0, otrzymany osad zasadowych soli bizmutu i telluru kieruje się do dalszego przerobu znanymi sposobami, natomaist z pozostałego roztworu wydziela się znanymi sposobami metale szlachetne.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Podstawową zaletą wdrożenia w życie opisanego sposobu nie jest tylko odzyskiwanie metali szlachetnych, ale również kompleksowy odzysk wszystkich cennych metali zawartych w wieloskładnikowych roztworach odpadowych. Ma to znamienny wpływ nie tylko na aspekt finansowy przedsiębiorstwa, ale również na środowisko.
Zastosowanie rynkowe
Do odzyskiwania platynowców i innych cennych metali z wieloskładnikowych roztworów odpadowych, zwłaszcza zawierających znaczne ilości miedzi, bizmutu, telluru oraz metale szlachetne.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych
NIP: 6310200771
Kraj: Polska