Baza technologii

Sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych z paździerzami lnianymi i/lub konopnymi
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych z paździerzami lnianymi i/lub konopnymi, mający zastosowanie w przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym. Sposób polega na tym, że z materiału lignocelulozowego, którym są paździerze lniane i/lub konopne usuwa się wilgoć, z kolei rozdrabnia na fragmenty o długości do 5 mm i łączy w ilości do 80% wagowych z polimerem termoplastycznym, korzystnie polietylenem i/lub polipropylenem, po czym mieszaninę poddaje się procesowi wytłaczania w temp. 393-493K, a następnie chłodzenia i granulacji.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Kompozyty z materiałami lignocelulozowymi mają korzystne właściwości użytkowe: (i) Niski koszt materiału - relatywnie niska cena, przy zachowaniu dobrych właściwości mechanicznych, (ii) Różnorodność użycia - możliwość zastosowania standardowych technik przetwórstwa, dźwiękochłonność, niska gęstość oraz możliwość recyklingu stwarzają szansę na ich powszechne zastosowanie, (iii) Ochrona środowiska - jako materiały biorozpraszalne są bezpieczne dla środowiska.
Zastosowanie rynkowe
Opracowane kompozyty mogą być wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, w budownictwie, a także w meblarstwie. W motoryzacji znane jest zastosowanie kompozytów w takich elementach samochodów jak wewnętrzne panele drzwiowe, poszycie dachu, elementy deski rozdzielczej i inne elementy wyposażenia wnętrza. Ten nowy materiał często staje się alternatywą dla drewna, gdzie znajduje zastosowanie do wyrobu ozdobnych elementów wnętrz domów, balustrad, ogrodzeń oraz profili okiennych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
NIP: 7811830940