Baza technologii
Sposób otrzymywania kwasu renowego (VII)
Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych
Opis technologii / usługi
Sposób dotyczy otrzymywania kwasu renowego(VII) z roztworów zawierających renian(VII) amonu, znajdującego zastosowanie do produkcji organicznych i nieorganicznych związków renu w przemyśle chemicznym. W sposobie tym, początkowy roztwór, którym jest wodny roztwór zawierający renian(VII) amonu, o stężeniu amonu do 3,0 g/dm3, przepuszcza się przez złoże jonitu w postaci silnie kwaśnej żywicy kationowymiennej, korzystnie żywicy w formie wodorowej, kontaktując roztwór renianu(VII) amonu z jonitem przez 15-45 minut. Otrzymaną pierwszą część wycieku z jonitu w postaci roztworu kwasu renowego(VII) zatęża się przez odparowanie pod zmniejszonym ciśnieniem, natomiast drugą część wycieku z jonitu będącą mieszaniną kwasu renowego(VII) i renianu(VII) amonu korzystnie zawraca się do początkowego roztworu. Złoże jonitu nasycone amonem najpierw przemywa się wodą, a wyciek z tego przemywania korzystnie zawraca się do sporządzania początkowego roztworu, następnie złoże jonitu przemywa się roztworem kwasu azotowego(V) o stężeniu 5-65% i ponownie przemywa się go wodą, uzyskując zregenerowane złoże jonitu.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Dzięki wykorzystaniu w sposobie złoża jonitu w postaci silnie kwaśnej żywicy kationowymiennej, korzystnie w formie wodorowej i postępowaniu według wynalazku, wyeliminowano straty renu, pozwalając jednocześnie na otrzymywanie w temperaturze otoczenia kwasu renowego(VII) wysokiej czystości.
Zastosowanie rynkowe
Do otrzymywania kwasu renowego(VII) z roztworów zawierających renian(VII) amonu, z wykorzystaniem wymiany jonowej, znajdującego zastosowanie do produkcji organicznych i nieorganicznych związków renu w przemyśle chemicznym.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych
NIP: 6310200771
Kraj: Polska