Baza technologii


Logo wpisu Sposób wytwarzania napojów na bazie serwatki kwasowej w oparciu o kultury bakterii jogurtowych i probiotycznych

Sposób wytwarzania napojów na bazie serwatki kwasowej w oparciu o kultury bakterii jogurtowych i probiotycznych

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Opis technologii / usługi

Prezentowana oferta dotyczy receptury otrzymywania napojów fermentowanych (do których wprowadzono mikroflorę ukwaszającą i zmieniającą cechy smakowo – zapachowe surowca) na bazie serwatki kwasowej połączonej z mlekiem, powstającej przy przemysłowej produkcji twarogów. Opracowane napoje posiadają cechy jakościowe zbliżone do mlecznych napojów fermentowanych takich jak jogurt, maślanka czy kefir, a ponadto prezentują wysoką wartość odżywczą i prozdrowotną. Napoje mogą być wytwarzane z udziałem kultur bakterii jogurtowych lub kultur probiotycznych. Napoje probiotyczne ze względu na swoje cechy prozdrowotne stanowią żywność funkcjonalną o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie organizmu. Technologia posiada stopień gotowości TRL 4. W celu uruchomienia produkcji w oparciu o oferowane rozwiązanie, zakład musi dysponować sprzętami niezbędnymi do produkcji mlecznych napojów fermentowanych, a więc homogenizator, urządzenie do pasteryzacji, tanki fermentacyjne i urządzenie do pakowania. Przy czym mogą być to te same urządzenia, którymi zakład już dysponuje i mogą być używane naprzemiennie do przygotowywania różnych produktów. Orientacyjny koszt linii technologicznej do produkcji napojów fermentowanych wynosi 100-200 tys. złotych. Rozwiązanie na obecnym etapie nie jest zastrzeżone. Twórcy rozwiązania poszukują partnerów do realizacji wspólnego projektu i wspólnego wdrożenia technologii w skali przemysłowej.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

1) Opracowana receptura wykorzystuje serwatkę kwasową, powstającą w ogromnych ilościach przy produkcji twarogów, której zagospodarowanie stanowi wyzwanie szczególnie dla małych zakładów wytwórczych, 2) Serwatka kwasowa jest zagęszczana lub suszona, ale ze względu na zawarty w niej kwas mlekowy ma mało zastosowań w produkcji i sprzedawana jest np. jako pasza, 3) Odkwaszenie serwatki wymaga dodatkowych, drogich instalacji, 4) Oferowana technologia oparta jest na bezpośrednim wykorzystaniu serwatki bez konieczności jej zagęszczania i standaryzacji, 5) Sposób wytwarzania napojów na bazie serwatki kwasowej jest podobny do produkcji jogurtów, a zatem produkcja może być prowadzona w zakładach posiadających urządzenia do wytwarzania napojów fermentowanych, 6) Produkowane na bazie technologii napoje są chętnie kupowane ze względu na walory smakowe i odżywcze.

Zastosowanie rynkowe

Przemysł spożywczy, branża mleczarska

Tagi

Branże

Lokalizacja

Szczecin, woj. zachodniopomorskie

Dane podmiotu

Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

NIP: 8522545056

Kraj: Polska

Adres www: http://www.zut.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

Nie dotyczy

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"