Baza technologii


Logo wpisu Sposób wytwarzania oleju smarowego z oleju gorczycowego

Sposób wytwarzania oleju smarowego z oleju gorczycowego

Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk

Opis technologii / usługi

Opracowano sposób wytwarzania roślinnego biodegradowalnego oleju smarowego. Olejoester ten przeznaczony jest do smarowania łańcuchów motorowych pił do drewna, pras zwijających i belujących siano, słomę oraz innych mechanizmów maszyn używanych środowisku naturalnym. Prosta technologia wytwarzania polega na przeprowadzeniu niepełnej transestryfikacji oleju roślinnego gorczycowego (lub innego).

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Stosowanie roślinnego olejoestru ogranicza powszechne wnoszenie do środowiska szkodliwych olejów ropopochodnych (ponieważ olej smarujący łańcuch piły, prasy pracuje w otwartym systemie smarowania i jest w całości wyrzucany przez maszynę do otoczenia). Olejoester jest biologicznie łatwo rozkładalny a duża zawartość estrów poprawia jego właściwości smarne. Zapotrzebowanie na oleje smarujące łańcuchy pił, tylko w Polsce wynosi 5-6 mln litrów rocznie.

Zastosowanie rynkowe

Olejoester jest biodegradowalnym olejem smarującym. Przeznaczony jest przede wszystkim do smarowania łańcuchów pił motorowych do drewna, popularnie zwanych „pilarkami”. Zalecany jest do użytkowania przez profesjonalistów, pracowników obróbki drewna Zakładów Usług Leśnych. Zaleca się dystrybucję hurtową. Stosowanie roślinnego olejoestru ogranicza powszechne wnoszenie do środowiska szkodliwych olejów ropopochodnych (ponieważ olej smarujący łańcuch piły, prasy pracuje w otwartym systemie smarowania i jest w całości wyrzucany przez maszynę do otoczenia). Olejoester jest biologicznie łatwo rozkładalny a duża zawartość estrów poprawia jego właściwości smarne.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk

NIP: 9461824287

Adres www: http://bip.ipan.lublin.pl/

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"