Baza technologii


Logo wpisu Sposób zabezpieczenia płyt wiórowych przed grzybami oraz środek do zabezpieczenia płyt wiórowych przed grzybami

Sposób zabezpieczenia płyt wiórowych przed grzybami oraz środek do zabezpieczenia płyt wiórowych przed grzybami

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Drewna

Opis technologii / usługi

Technologia dotyczy metody zabezpieczania płyt wiórowych przed grzybami. Metoda opiera się na stosowaniu aktywnie biologicznie cieczy jonowej i pochodnej 1,2,4, - triazolu, łącznie z klejem przeznaczonym do wiązania ze sobą wiórów drzewnych w płytach. Technologia może być stosowana w szczególności do płyt produkowanych z: specjalnie do tego celu przygotowanych trocin drzewnych; odpadowych wiórów drewnianych powstałych przy przetwarzaniu drewna litego; rozdrobnionego materiału lignocelulozowego pochodzenia rolniczego, w tym słomy rzepakowej, słomy zbożowej, paździerzy lnianych i konopnych. Istotną cechą opracowanej metody jest aplikowanie jej w całej masie płyty, a nie od zewnątrz przez malowanie, natryskiwanie lub zanurzanie. Zastosowanie środka ochronnego poprzez rozpuszczenie go w kleju ma istotną zaletę polegającą na możliwości zastosowania opracowanej metody w dotychczasowym procesie produkcji płyt wiórowych, bez konieczności wprowadzania zmian ani dodawania kolejnych operacji do tego procesu. Poza sposobem stosowania patent obejmuje również skład chemiczny środka zabezpieczającego. Stanowi go fungicyd wprowadzony do mieszaniny kleju i cieczy jonowej. Dzięki takiej formulacji opisany w patencie środek do zabezpieczania płyt wiórowych ma bardzo dobrą penetrację w głąb trocin. Wnika do środka każdego kawałka drewna i dzięki temu jednorodnie zabezpiecza całą płytę wiórową.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Nie powoduje obniżenia wytrzymałości mechanicznej. Impregnacja, która jest alternatywną technologią do oferowanej metody, zarówno stosowana w procesie zanurzania jak i nanoszenia środka impregnującego, jest szkodliwa dla produktu i powoduje np. obniżenie wytrzymałości mechanicznej. Zabezpiecza produkt w całej objętości - tylko takie zabezpieczanie materiału jest skuteczne gdyż wyłącznie ten sposób aplikacji zapewnia jednorodność zabezpieczenia płyty. Oferowany środek ochronny zawiera substancje aktywne, które niszczą grzyby, co zdecydowanie podnosi ich skuteczność względem środków, które tylko zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci. Głęboka penetracja w drewnie dzięki rozpuszczeniu fungicydów w cieczy jonowej.

Zastosowanie rynkowe

Opracowany sposób oraz środek do zabezpieczania płyt wiórowych mogą być stosowane przy produkcji płyt drewnopochodnych, takich jak OSB, MDF, HDF, płyty pilśniowe itp.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Drewna

NIP: 7770000985

Kraj: Polska

Adres www: http://www.itd.poznan.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"