Baza technologii


Logo wpisu Syntetyczna wewnątrzustrojowa proteza przełyku

Syntetyczna wewnątrzustrojowa proteza przełyku

Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

Opis technologii / usługi

Przedmiotem rozwiązania jest wewnątrzustrojowa proteza przełyku (wykonana z długowłóknistego materiału kompozytowego o osnowie polimerowej) uzupełniająca ubytki górnego odcinka układu pokarmowego powstałe w wyniku resekcji chorobowo zmienionej części ww. przewodu. Opracowana konstrukcja oraz proces wytwórczy pozwoliły ustalić optymalne ułożenie (wiązek i przeplotów pomiędzy nimi) fazy wzmacniającej w materiale osnowy, dzięki czemu uzyskano protezę o zadanej funkcjonalności, elastyczności i wytrzymałości. Opracowana konstrukcja, materiał i technologia wytwarzania protezy przełyku zapewnia kompleksowe i pełne rozwiązanie problemu dotyczącego luki w chirurgii układu pokarmowego, a uzyskany efekt poznawczy, konstrukcyjny i technologiczny poprawia komfort życia ciężko chorym ludziom.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Znane dotychczas protezy przełyku wykonane z materiałów kompozytowych o kształcie rurowym charakteryzują się stałą i niewystarczającą do wielu zastosowań długością, co ma szczególnie negatywne znaczenie w odniesieniu do przypadków, w których należy zastąpić kilkudziesięciocentymetrowy ubytek górnego odcinka układu pokarmowego. Dodatkowo stosowane do ich produkcji polimerowe materiały o wysokiej sztywności, powodują, że implementacja tych protez przyczynia się do występowania odleżyn wewnętrznych, stanów zapalnych oraz powikłań. Zaletą opracowanej protezy jest jej wielowarstwowość i zastosowane, jako wzmocnienia włókno ciągłe, tworzące strukturę umożliwiającą optymalna jej pracę. Dzięki temu proteza charakteryzuje się odpowiednią elastycznością w stosunku do otaczających ja tkanek miękkich.

Zastosowanie rynkowe

Proponowana technologia znajdzie swoje zastosowanie w branży medycznej, szczególnie zaś implantologii oraz chirurgii układu pokarmowego. Proponowana technologia polega na wytwarzaniu elementów o przekroju rurowym z materiału kompozytowego wzmacnianego włóknem ciągłym. Efektem jest w pełni funkcjonalna spersonalizowana wewnątrzustrojowa proteza przełyku, zastosowanie której służy przywróceniu ciągłości układu pokarmowego po jego resekcji.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

NIP: 6310200736

Kraj: Polska

Adres www: http://www.citt.polsl.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"