Baza technologii

Syntetyczny substytut kości o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych)
Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska
Opis technologii / usługi
Przedmiotem prezentowanej technologii jest nowy sposób wytwarzania fosforanu wapnia o strukturze hydroksyapatytu z zawartością srebra w formie nanocząstek i jonowej. Naturalny fosforan wapnia o strukturze hydroksyapatytu jest składnikiem kości i zębów. Syntetyczny hydroksyapatyt (HA) jest znany od dawna i mniej więcej od dwóch dekad stosowany w ortopedii przy rekonstrukcji układu kostnego oraz w stomatologii w leczeniu paradontozy. Infekcje związane z materiałem wszczepiennym są główną przyczyną powtórnych operacji. Biomateriały zawierające srebro zasługują na szczególną uwagę ze względu na to, że przy wysokiej biobójczości w stosunku do bakterii, wirusów i grzybów charakteryzują się niską toksycznością w stosunku do komórek ludzkich. Materiały te likwidują wirusy i bakterie wywołujące choroby, równocześnie przyśpieszając gojenie uszkodzonych tkanek oraz wzmacniając układ immunologiczny. Badania struktury i właściwości hydroksyapatytu z zawartością srebra o działaniu antybakteryjnym wykazały, że w srebro w formie jonowej bardzo powoli uwalnia się do otaczającego środowiska powodując długotrwały efekt antybakteryjny. Opracowanie sposobu otrzymywania hydroksyapatytu z zawartością srebra (w formie jonowej i nanocząstek) jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia generacji bioaktywnych materiałów przeznaczonych do zastosowań w medycynie i stomatologii.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Główne korzyści z zastosowania opisanej technologii wynikają z faktu, iż otrzymany materiał używany do rekonstrukcji układu kostnego charakteryzuje sie długotrwałym działaniem antybakteryjnym. Uzyskane materiały, mogą znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gównie w przemyśle medycznym, stomatologicznym i farmaceutycznym.
Zastosowanie rynkowe
Srebro wbudowane w strukturę hydroksyapatytu charakteryzuje się bardzo powolnym uwalnianiem, dzięki czemu można uzyskać długotrwały efekt antybakteryjny. Hydroksyapatyt z zawartością srebra daje możliwość stworzenia nowej generacji bioaktywnych materiałów, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie i stomatologii.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska
NIP: 6750006257