Baza technologii


Logo wpisu System do laserowego napawania warstw metalicznych

System do laserowego napawania warstw metalicznych

Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

Opis technologii / usługi

Skonstruowane stanowisko składa się z szczelnej komory, lasera CO2 z optyką, systemu podającego proszek i gaz ochronny (azot lub argon) do strefy obróbki, współosiowej głowicy do napawania, stołu roboczego sterowanego w trzech osiach. Układ stanowi elastyczne narzędzie służące do stopowania powierzchni obrabianej, jak również może być stosowany do regeneracji uszkodzonych powierzchni oraz do bezpośredniego osadzania metali. Metaliczny proszek dostarczany jest do dyszy przez specjalną pompę i współosiową głowicę do napawania proszków metali. Pompa proszku umożliwia kontrolę ilości dostarczanego do strefy obróbki proszku oraz gazu ochronnego. Na wylocie dyszy głowicy do napawania formowany jest zogniskowany strumień proszku, współosiowo z wiązką lasera. Tam wraz z towarzyszącym gazem osłonowym dochodzi do stopienia materiału i osadzenia go na obrabianej powierzchni. Prace rozwojowo - badawcze z zakresu stopowania i napawania powierzchni prowadzone na tym stanowisku stanowią podstawę do upowszechnienia tych metod w polskim przemyśle oraz prowadzenia doradztwa dla zakładów przemysłowych zainteresowanych wprowadzeniem czy wykorzystaniem tych metod w swojej działalności.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Układ stanowi elastyczne narzędzie służące do stopowania powierzchni obrabianej. Może być też stosowany do regeneracji uszkodzonych powierzchni oraz do bezpośredniego osadzania metali.

Zastosowanie rynkowe

Branża elektromaszynowa - technologia regeneracji uszkodzonych części metalowych, bezpośrednie osadzanie metali. Branża spożywcza - technologia regeneracji części metalowych. Chemia - technologia regeneracji części metalowych/technologia regeneracji części metalowych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania

NIP: 6750001774

Adres www: http://www.ios.krakow.pl

Typ podmiotu: Instytut naukowo - badawczy

Wielkość: Średnie

Forma ochrony

Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"