Baza technologii

Technologia wykonywania kompozytowych płyt dla budownictwa z odpadów opakowaniowych
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego
Opis technologii / usługi
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania płyt termoizolacyjnych dla budownictwa z wykorzystaniem odpadów pianki poliuretanowej sztywnej PUR, odpadów foli LDPE z powłoką Al lub z papieru, odpadów etykiet z mycia butelek, odpadów foli PVB i PVC oraz innych odpadów wielomateriałowych. Odpady rozdrabniane i rozwłókniane są oddzielnie do wielkości ziaren 2 do 8 mm i następnie mieszane w ustalonej proporcji z niewielkim dodatkiem środków zapewniających spoistość mieszanki surowcowej i parametry użytkowe płyt. Z mieszanki formowane są i prasowane na zimno arkusze płytowe o dowolnej wielkości limitowanej wielkością pras. W kolejnej operacji arkusze prasowane są na gorąco dla utwardzenia wewnętrznej struktury. Po okresie sezonowania, krawędzie płyt surowych są wyrównywane na wymagane wymiary płyt gotowych. Płyty termoizolacyjne są wytwarzane na linii produkcyjnej złożonej ze znanych urządzeń, takich jak: rozdrabniacz nożowy, mieszalnik mechaniczny, prasa hydrauliczna na zimno, prasa hydrauliczna półkowa na gorąco i piła formatowa.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Technologia otrzymywania płyt termoizolacyjnych z odpadów wielomateriałowych jest innowacyjnym w skali światowej rozwiązaniem – w dostępnych źródłach brak jest wiarygodnych danych, dotyczących stosowania wymienionych odpadów, jako surowców wyjściowych do wytwarzania płyt termoizolacyjnych. Innowacyjność prezentowanego projektu polega na wytworzeniu płyt termoizolacyjnych na bazie mieszanki surowcowej bazującej wyłącznie na komponentach odpadowych. Jest to ekonomiczny sposób jednoczesnego zagospodarowania szeregu rodzajów odpadów wielomateriałowych. O innowacyjności prezentowanej technologii świadczy również: zmniejszenie ilości składowanych odpadów, ochrona zasobów naturalnych (surowca drzewnego), wykorzystanie w procesie produkcyjnym typowych urządzeń do wytwarzania płyt oraz ciepła odpadowego, wytworzenie konkurencyjnego cenowo produktu Wdrożenie opracowanej w Instytucie technologii umożliwi uzyskanie wymiernych efektów ekonomicznych i ekologicznych, stanowiąc jednocześnie atrakcyjną ofertę dla sektora MŚP, funkcjonujących w branży odpadowej.
Zastosowanie rynkowe
Budownictwo - Technologia charakteryzuje się tym, że umożliwia wytworzenie na bazie odpadów wielomateriałowych płyt termoizolacyjnych mogących stanowić zamiennik lub uzupełnienie asortymentu stosowanych powszechnie płyt: pilśniowych, wiórowych lub płyt ze styropianu. Płyty te mogą być wykorzystywane na ściany działowe, do ogrzewania podłogowego, do ocieplania fundamentów, podłóg, stropów i innych podobnych zastosowań. Otrzymane według prezentowanej technologii płyty termoizolacyjne są produktem w pełni ekologicznym tzn. nie wprowadzają do elementów budowlanych żadnych obcych dla środowiska związków chemicznych oraz nie posiadają substancji reagujących w środowisku naturalnym, nawet po rozdrobnieniu. Ochrona środowiska - technologia produkcji płyt termoizolacyjnych umożliwia zagospodarowywanie uciążliwych dla środowiska odpadów wielomateriałowych nie nadających się do bezpośredniego przetworzenia na surowce wtórne lub do recyklingu materiałowego ograniczając tym samym ilość tego rodzaju odpadów deponowanych w środowisku. Odpady wytworzonych według opracowanej technologii płyt termoizolacyjnych może podlegać wielokrotnemu przetworzeniu stanowiąc surowiec wsadowy do produkcji nowych płyt.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego
NIP: 5250008519