Baza technologii
Technologia wytwarzania formowanych koksów aktywnych z ubocznych produktów przemysłu koksowniczego
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
Opis technologii / usługi
Technologia umożliwia wytwarzanie formowanych koksów aktywnych wyłącznie na bazie produktów przemysłu koksowniczego i mediów technologicznych dostępnych w zakładzie koksowniczym. Istota nowej technologii wytwarzania formowanych koksów aktywnych opiera się na wykorzystaniu w charakterze podstawowego surowca pyłu koksowego, który powstaje jako produkt uboczny w instalacji suchego chłodzenia koksu oraz pozyskiwany jest z odpylania powietrza z układów sortowania koksu. W charakterze lepiszcza pyłu koksowego wykorzystuje się surową smołę koksowniczą. Smołę koksowniczą miesza się na ciepło z pyłem koksowym, a z wytworzonej jednorodnej pasty wytłacza się cylindryczne granule o średnicy ok. 3÷10mm i długości 5÷20mm. Uformowany granulat poddaje się następnie sekwencyjnie procesowi suszenia, karbonizacji oraz aktywacji gazowej parą wodną.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Technologia wykorzystuje trudne do zagospodarowania produkty uboczne procesu koksowania. Pozwala uzyskiwać koksy aktywne o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej.
Zastosowanie rynkowe
Technologia powiązana jest ściśle z branżą koksochemiczną. Produkty uboczne tej branży są surowcami wykorzystywanymi w tej technologii do produkcji użytecznych, bardzo wytrzymałych mechanicznie adsorbentów węglowych.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
NIP: 6480008765