Baza technologii
Technologia wytwarzania pęczniejącego, ogniochronnego lakieru do drewna i materiałów drewnopochodnych
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
Opis technologii / usługi
Pęczniejący lakier ogniochronny oparty na nanomodyfikatorach to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie przeciwogniowego zabezpieczania drewna i tworzyw drzewnych. Daje transparentne, dekoracyjne powłoki, które pod wpływem ognia wykazują unikalne zdolności pęcznienia, tworząc na powierzchni materiału grubą, zwęgloną i porowatą warstwę. Izoluje ona podłoże przed nadmiernym wzrostem temperatury i dostępem tlenu, zabezpiecza więc przed możliwością rozkładu termicznego odgrywającego decydującą rolę przy powstrzymywaniu i rozwoju procesu spalania.
Zalety / korzyści z zastosowania technologii
Wyższa efektywność – wyższa ochrona i termoizolacja systemu - dzięki zastosowaniu modyfikatorów w skali nanometra. Ochrona środowiska - lakier jak i utworzona z niego powłoka nie wydzielaja do otoczenia toksycznych substancji i nie stanowia zagrożenia dla środowiska i zdrowia. Oszczędność - technologia wytwarzania jest bezodpadowa.
Zastosowanie rynkowe
W branży chemiczne wynalazek ma zastosowanie w lakierach ognioochronnych. W branży budowniczej wynalazek ma zastosowanie w przestrzeni użyteczności publicznej.
Tagi
Branże
Lokalizacja
Dane podmiotu
Nazwa: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich
NIP: 7811830940