Baza technologii


Logo wpisu Urządzenie do sterowania komputera poprzez niewielkie ruchy głowy i elementy mimiki twarzy

Urządzenie do sterowania komputera poprzez niewielkie ruchy głowy i elementy mimiki twarzy

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Urządzenie do szybkiej i precyzyjnej zmiany położenia kursora myszy oraz symulacji przycisków myszy za pomocą niewielkich ruchów głowy i mrugnięć oczu z wykorzystaniem kamery obserwującej ekran monitora oraz dwóch mikrokamer obserwujących oczy; urządzenie montowane na głowie, niewrażliwe na zewnętrzne warunki oświetleniowe, nie wymagające ingerencji w system operacyjny ani wyświetlania na ekranie dodatkowych elementów; urządzenie w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Rozwiązanie jest niewrażliwe na czynniki zewnętrzne w tym oświetleniowe pomimo, iż działanie urządzenia oparte jest na rejestracji i przetwarzaniu obrazów. Urządzenie cechuje się bardzo wysoką precyzją. Oparte jest na zupełnie innej koncepcji niż rozwiązania prezentowane dotychczas dzięki czemu zmiana położenia kursora na ekranie jest szybka i precyzyjna. Sterowanie w zaproponowanej metodzie odbywa się bezdotykowo i na odległość dzięki czemu może być stosowane tam gdzie ręczna obsługa komputera/urządzeń jest z jakichś powodów niemożliwa bądź niepożądana, np. z powodów higienicznych bądź szkodliwych warunków pracy. Urządzenie może występować w wielu wariantach produkcyjnych. Zróżnicowanie może polegać nie tylko na zastosowaniu wersji przewodowej lub bezprzewodowej urządzenia ale również na zastosowaniu mniej lub bardziej precyzyjnych podzespołów. Umożliwia to produkcję i sprzedaż urządzenia skierowanego do różnych odbiorców. Od tanich i niekoniecznie ultra dokładnych urządzeń dla przeciętnych użytkowników przez urządzenia dla osób niepełnosprawnych po bardzo precyzyjne, bezprzewodowe i drogie urządzenia przeznaczone do sterowania pracą aparatury medycznej na salach operacyjnych.

Zastosowanie rynkowe

Urządzenie może być przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Do sterowania pracą komputera wykorzystywane są jedynie niewielkie ruchy głowy i mrugnięcia oczu. Umożliwia to osobom niepełnosprawnym (np. sparaliżowanym od szyi w dół, bądź z dysfunkcją rąk) normalną pracę z komputerem. Takie zastosowanie urządzenia miałoby niewątpliwie wpływ na komfort życia osób niepełnosprawnych jak i na ich aktywizację zawodową co przekłada się na duże korzyści społeczne. Fakt, że sterowanie w zaproponowanej metodzie odbywa się bezdotykowo z zachowaniem wysokiej precyzji pozwala na wykorzystanie urządzenia wszędzie tam gdzie z jakichś powodów niemożliwa jest ręczna obsługa urządzeń, np. obsługa urządzeń medycznych na salach operacyjnych gdzie z powodu zachowania sterylności i przeprowadzania operacji lekarz/chirurg nie może ręcznie obsługiwać aparatury medycznej. Urządzenie może być również wykorzystane jako alternatywa dla tradycyjnej myszy komputerowej i używane przez zwykłych użytkowników komputerów w codziennej pracy.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Sprzedaż praw własności
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby posiadają prawa własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 21 grudnia 2023 23:30

Wróć na stronę "Bazy"