Baza technologii


Logo wpisu Urządzenie dwufunkcyjne do usuwania chwastów i parowego mycia podłóg BUCIOR

Urządzenie dwufunkcyjne do usuwania chwastów i parowego mycia podłóg BUCIOR

Bartosz Walentyn

Opis technologii / usługi

Bucior - jest to urządzenie dwufunkcyjne do usuwania chwastów i parowego mycia podłóg. Przy kierownicy znajduje się pulpit, na którym umieszczone są dwa włączniki. Jeden włącza silnik, a drugi grzałkę. Takie rozwiązanie ma na celu umożliwienie użycia urządzenia przy wyłączonym silniku. Ponadto na pulpicie znajduje się regulator napięcia pompki, zasilanej przez transformator. Przez regulację napięcia można zmniejszać lub zwiększać jej wydajność. Wewnątrz obudowy znajduje się 2,5 litrowy zbiornik z tworzywa sztucznego. Wewnątrz zbiornika umieszczona jest rurka, połączona z pompką, która z kolei połączona jest z zaworem trójdrożnym. Zawór ten ma jedno wejście i dwa wyjścia. Od jednego z nich wychodzi przewód do grzałki i szczotki (która w trybie usuwania chwastów jest odczepiana), a od drugiego do zespołu dysz umieszczonych na rurce przytwierdzonej do podwozia. W przedniej części obudowy znajduje się rama-taran, mająca za zadanie łamanie wysokich chwastów, ułatwiając przy tym poruszanie się urządzenia. Praca z urządzeniem rozpoczyna się od otwarcia klapki i umieszczenia wewnątrz obudowy zbiornika z wodą lub herbicydem w zależności od funkcji. Po podłączeniu urządzenia do sieci i uruchomieniu pompki za pomocą regulatora napięcia, pompka ta zasysa wodę lub herbicyd ze zbiornika, kierując ciecz do zaworu trójdrożnego, sterowanego za pomocą ręcznej dźwigni. Poprzez odpowiednie ustawienie tej dźwigni, ciecz kierowana jest (w zależności od trybu pracy urządzenia) do zespołu dysz rozpylających herbicyd lub do grzałki, która podgrzewa wodę do temperatury wrzenia. Wytworzona para wodna następnie podawana jest na szczotkę (którą podczepia się do buciora w trybie parowego mycia podłóg).

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Z nadejściem wiosny wielu działkowiczów (i nie tylko) ma problem z chwastami zarastającymi na przykład chodniki czy drogi. Stosowanie herbicydów wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności polegających na rozprowadzaniu środka chwastobójczego wyłącznie na chwasty, gdyż jego kontakt z innymi roślinami spowodowałby ich zniszczenie. Nie można więc stosować dostępnych w sprzedaży spryskiwaczy, a rozcieńczanie w wodzie i polewanie za pomocą konewki jest bardzo nieefektywne. Inne sposoby rozprowadzania herbicydów (na przykład za pomocą pędzla) są bardzo męczące, a poza tym niosą za sobą niebezpieczeństwo kontaktu środka chemicznego ze skórą lub oczami osoby rozprowadzającej. Bucior parowy całkowicie eliminuje to niebezpieczeństwo, ponieważ ciało obsługującego ani innych ludzi nie ma bezpośredniego kontaktu z herbicydem, a sama praca jest mało uciążliwa. Bucior parowy przeznaczony jest do usuwania chwastów nie tylko z chodników, gdyż dzięki swojej konstrukcji i napędowi silnikowemu bardzo dobrze radzi sobie na każdej zarośniętej chwastami powierzchni, także na terenach nieutwardzonych. Początkowo bucior miał służyć tylko do usuwania chwastów. Jednak w tej funkcji wykorzystywany jest okresowo (przynajmniej w Polsce), dlatego postanowiłem dołożyć mu drugą funkcję, tj. parowego mycia podłóg.

Zastosowanie rynkowe

Bucior parowy najbardziej sprawdzi się w instytucjach publicznych, na przykład w szkołach. Tam przyda się przy czyszczeniu korytarzy oraz usuwaniu chwastów zarastających przyszkolne chodniki i trawniki, w tym boiska. Jednakże bucior parowy będzie zapewne cieszył się zainteresowaniem także ze strony osób prywatnych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wzór użytkowy

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię nie zapewnia doradztwa związanego z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:54

Wróć na stronę "Bazy"