Baza technologii


Logo wpisu Warsztat PGNiG AirDron

Warsztat PGNiG AirDron

SoftBlue

Opis technologii / usługi

Mało kto zdaje sobie sprawę, że największym źródłem zanieczyszczeń powietrza nie są samochody czy fabryki, ale gospodarstwa domowe. Obecnie nie istnieje właściwie żadna kontrola nad tym, czym mieszkańcy palą w domowych piecach centralnego ogrzewania. W celu umożliwienia łatwego kontrolowania i dostępu do spalin gospodarstw domowych oraz w ślad za tym poprawy jakości powietrza w 2014 r. rozpoczęliśmy opracowywanie AirDrona – bezzałogowego pojazdu latającego z oprzyrządowaniem badawczym. Urządzenie jest w fazie testów. AirDron został wyposażony w urządzenia zbierające oraz analizujące skład dymu – podleci nad komin, pobierze próbkę spalin i zbada czy są w nich zanieczyszczenia powstałe np. ze spalania gumy czy plastików. Uzyskane w ten sposób pomiary, dadzą jasny wynik, czy mieszkańcy i użytkownicy zakładów przemysłowych używają do opału zabronionych substancji: w tym plastikowych pojemników, butelek, torebek, zużytych opon, itp. Proponowane przez nas rozwiązanie jest unikalne na skalę europejską. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA), w Europie w latach 2002-2011 emisja dwutlenku siarki, który powoduje kwaśne deszcze spadła o 50%, a tlenku węgla o jedną trzecią. Mimo to mieszkańcy aż 22 kraków, m.in. z Francji, Włoch, Bułgarii i Polski nadal narażeni są na zbyt wysokie stężenia cząstek stałych (PM) w powietrzu. Cząstki stałe są jednym z najważniejszych zanieczyszczeń pod względem szkodliwości dla zdrowia ludzkiego, ponieważ przenikają do wrażliwych części układu oddechowego. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie oddychają Polacy. Tylko w pierwszej dziesiątce miast o najgorsze jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich. Najbardziej zanieczyszczone są Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Mamy nadzieje, że nasz praktyczny wynalazek wesprze lokalne społeczności w egzekwowaniu prawa i przyczyni się do podnoszenia stanu świadomości, jak groźne dla zdrowia jest lekkomyślne spalanie substancji zakazanych.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

AirDrona nie można porównać z żadną istniejącą technologią. Obecnie skład poziomu spalin badają jedynie strażnicy miejscy. W przypadkach, gdy mają podejrzenie palenia w piecu nielegalnymi odpadami, funkcjonariusze dokonują kontroli. Aby móc ją przeprowadzić, najpierw muszą uzyskać upoważnienie od wójta, burmistrza lub prezydenta. Dopiero na tej podstawie mogą dokonać kontroli i pobrać próbkę popiołu do analizy. Materiał trafia następnie do laboratorium. Tam, na podstawie składu chemicznego badanych gazów, służby ochrony środowiska są w stanie stwierdzić, czy w danym piecu były spalane odpady. Dzięki AirDronowi badanie składu dymu będzie bardzo dużo prostsze i ogólnodostępne. Technika urządzenia pozwali na błyskawiczną identyfikację gospodarstw domowych czy zakładów przemysłowych, spalających zabronione materiały. AirDron to skuteczne narzędzie do egzekwowania prawa dotyczącego spalania szkodliwych substancji - dlatego wiele polskich miast jest zainteresowanych wypróbowaniem urządzenia. Potencjał urządzenia jest ogromny – ponad połowa Polaków zamieszkuje w domach jednorodzinnych i na własną rękę ogrzewa swoje domy. Gazy powstałe w wyniku spalania węgla i innych/ często zabronionych substancji, trafiają do atmosfery. W domowych kotłowniach często nie pali się wartościowym paliwem, ale starym gumowcem czy węglem niskiej jakości opałowej. AirDron w ciągu kilku minut określi poziom stężenia szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu. Wynalazek Softblue to unikalny na skalę europejską produkt – jego zastosowanie doceniają włodarze wielu polskich miast. Spółka podpisała pierwsze listy intencyjne z komendantami straży miejskich dotyczące testowania systemu AirDrona. Korzyści wynikające z użytkowania AirDrona: - lepsza jakość życia/zdrowia/oszczędność: NFZ wydaje w Polsce około 1,5 mld złotych rocznie na leczenie chorób wynikających z zanieczyszczeń powietrza. Każdego roku ich powodu umiera około 28 tysięcy osób. W całej Europie liczba ta wynosi około 600 ty. Starty gospodarki 53 państw europejskich wynoszą łącznie, według szacunków około 1,6 bln dolarów. - wzrost świadomości społecznej - ochrona środowiska - edukacja - lepsze egzekwowanie prawa

Zastosowanie rynkowe

Prowadzimy badania oraz wdrażamy rozwiązania praktyczne i przyjazne człowiekowi. Za szczególnie istotną dla zdrowia, uznajemy jakość powietrza. Troska o podstawowe dobro środowiska - niezbędne dla życia ludzi jest kluczowa dla rozwoju dzieci i jakości życia dorosłych. Szkodliwość dymu ze spalania substancji zakazanych jest zbadana – wszyscy ponosimy konsekwencje zdrowotne, a koszty leczenia rosną. AirDron ma temu zaradzić i sprawić, że osoby zatruwające powietrze nie będą się już czuły bezkarne.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: SoftBlue

NIP: 9671355663

Adres www: http://www.softblue.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię nie zapewnia doradztwa związanego z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"