Baza technologii


Logo wpisu Warsztat PGNiG AirDron

Warsztat PGNiG AirDron

SoftBlue

Opis technologii

Mało kto zdaje sobie sprawę, że największym źródłem zanieczyszczeń powietrza nie są samochody czy fabryki, ale gospodarstwa domowe. Obecnie nie istnieje właściwie żadna kontrola nad tym, czym mieszkańcy palą w domowych piecach centralnego ogrzewania. W celu umożliwienia łatwego kontrolowania i dostępu do spalin gospodarstw domowych oraz w ślad za tym poprawy jakości powietrza w 2014 r. rozpoczęliśmy opracowywanie AirDrona – bezzałogowego pojazdu latającego z oprzyrządowaniem badawczym. Urządzenie jest w fazie testów. AirDron został wyposażony w urządzenia zbierające oraz analizujące skład dymu – podleci nad komin, pobierze próbkę spalin i zbada czy są w nich zanieczyszczenia powstałe np. ze spalania gumy czy plastików. Uzyskane w ten sposób pomiary, dadzą jasny wynik, czy mieszkańcy i użytkownicy zakładów przemysłowych używają do opału zabronionych substancji: w tym plastikowych pojemników, butelek, torebek, zużytych opon, itp. Proponowane przez nas rozwiązanie jest unikalne na skalę europejską. Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA), w Europie w latach 2002-2011 emisja dwutlenku siarki, który powoduje kwaśne deszcze spadła o 50%, a tlenku węgla o jedną trzecią. Mimo to mieszkańcy aż 22 kraków, m.in. z Francji, Włoch, Bułgarii i Polski nadal narażeni są na zbyt wysokie stężenia cząstek stałych (PM) w powietrzu. Cząstki stałe są jednym z najważniejszych zanieczyszczeń pod względem szkodliwości dla zdrowia ludzkiego, ponieważ przenikają do wrażliwych części układu oddechowego. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie oddychają Polacy. Tylko w pierwszej dziesiątce miast o najgorsze jakości powietrza znalazło się aż sześć polskich. Najbardziej zanieczyszczone są Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. Mamy nadzieje, że nasz praktyczny wynalazek wesprze lokalne społeczności w egzekwowaniu prawa i przyczyni się do podnoszenia stanu świadomości, jak groźne dla zdrowia jest lekkomyślne spalanie substancji zakazanych.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

AirDrona nie można porównać z żadną istniejącą technologią. Obecnie skład poziomu spalin badają jedynie strażnicy miejscy. W przypadkach, gdy mają podejrzenie palenia w piecu nielegalnymi odpadami, funkcjonariusze dokonują kontroli. Aby móc ją przeprowadzić, najpierw muszą uzyskać upoważnienie od wójta, burmistrza lub prezydenta. Dopiero na tej podstawie mogą dokonać kontroli i pobrać próbkę popiołu do analizy. Materiał trafia następnie do laboratorium. Tam, na podstawie składu chemicznego badanych gazów, służby ochrony środowiska są w stanie stwierdzić, czy w danym piecu były spalane odpady. Dzięki AirDronowi badanie składu dymu będzie bardzo dużo prostsze i ogólnodostępne. Technika urządzenia pozwali na błyskawiczną identyfikację gospodarstw domowych czy zakładów przemysłowych, spalających zabronione materiały. AirDron to skuteczne narzędzie do egzekwowania prawa dotyczącego spalania szkodliwych substancji - dlatego wiele polskich miast jest zainteresowanych wypróbowaniem urządzenia. Potencjał urządzenia jest ogromny – ponad połowa Polaków zamieszkuje w domach jednorodzinnych i na własną rękę ogrzewa swoje domy. Gazy powstałe w wyniku spalania węgla i innych/ często zabronionych substancji, trafiają do atmosfery. W domowych kotłowniach często nie pali się wartościowym paliwem, ale starym gumowcem czy węglem niskiej jakości opałowej. AirDron w ciągu kilku minut określi poziom stężenia szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu. Wynalazek Softblue to unikalny na skalę europejską produkt – jego zastosowanie doceniają włodarze wielu polskich miast. Spółka podpisała pierwsze listy intencyjne z komendantami straży miejskich dotyczące testowania systemu AirDrona. Korzyści wynikające z użytkowania AirDrona: - lepsza jakość życia/zdrowia/oszczędność: NFZ wydaje w Polsce około 1,5 mld złotych rocznie na leczenie chorób wynikających z zanieczyszczeń powietrza. Każdego roku ich powodu umiera około 28 tysięcy osób. W całej Europie liczba ta wynosi około 600 ty. Starty gospodarki 53 państw europejskich wynoszą łącznie, według szacunków około 1,6 bln dolarów. - wzrost świadomości społecznej - ochrona środowiska - edukacja - lepsze egzekwowanie prawa

Zastosowanie rynkowe

Prowadzimy badania oraz wdrażamy rozwiązania praktyczne i przyjazne człowiekowi. Za szczególnie istotną dla zdrowia, uznajemy jakość powietrza. Troska o podstawowe dobro środowiska - niezbędne dla życia ludzi jest kluczowa dla rozwoju dzieci i jakości życia dorosłych. Szkodliwość dymu ze spalania substancji zakazanych jest zbadana – wszyscy ponosimy konsekwencje zdrowotne, a koszty leczenia rosną. AirDron ma temu zaradzić i sprawić, że osoby zatruwające powietrze nie będą się już czuły bezkarne.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: SoftBlue

NIP: 9671355663

Adres www: http://www.softblue.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię nie zapewnia doradztwa związanego z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"