Baza technologii


Logo wpisu Wielostopniowy chwytak pneumatyczny

Wielostopniowy chwytak pneumatyczny

Marek Bronowski

Opis technologii / usługi

- Technologia dotyczy problemu precyzyjnego i szybkiego transportu (przenoszenia) wszelkiego rodzaju produktów w ograniczonej przestrzeni i trudnych warunkach. Oferuje duży zasięg przy kompaktowej budowie chwytaka. Ogranicza potrzebę stosowania dodatkowych napędów przy podnoszeniu i przemieszczaniu transportowanych produktów. - Wielostopniowy chwytak pneumatyczny jest urządzeniem ruchowym, służy do chwytania i przenoszenia różnych obiektów za pomocą przyssawki (lub przyssawek) znajdującej się na końcu chwytaka. Chwytak trzyma obiekt i pozwala nim manipulować, następnie uwalnia obiekt. Przyssawki dobiera się do rodzaju powierzchni i ciężaru obiektów. - Chwytak wielostopniowy charakteryzuje się szybkim działaniem i dużym zasięgiem.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Technologia łączy zalety wynikające z zastosowania teleskopowego siłownika pneumatycznego ze skutecznością chwytaka podciśnieniowego, wyposażonego w ssawki dobrane do rodzaju powierzchni i ciężaru produktu Na rynku funkcjonuje chwytak pneumatyczny w postaci pompy podciśnieniowej ze ssawką opuszczaną na lince lub bezpośrednio na przewodzie zasilającym pompę oraz chwytak w postaci elastycznego węża bądź przewodu sztywnego ze ssawką, połączonego z pompą podciśnieniową, opuszczane nad produktem który ma być podniesiony. Wszystkie powyższe rozwiązania charakteryzują się problemem z liniowym prowadzeniem ssawki ze względu na niestabilność powyższych rozwiązań w płaszczyźnie poziomej bądź z ograniczonym zasiegiem w przypadku przewodów sztywnych łaczącyh pompę ze ssawką. Wymagają także dodatkowego napędu opuszczającego i podnoszącego pompę lub wąż ssący. Zalety wieloczłonowego chwytaka pneumatycznego w stosunku do podobnych rozwiązań funkcjonujących na rynku: - zwarta budowa przy dużym zasięgu, - szybkość działania, - liniowe prowadzenie elementu ssącego (ssawki), - możliwość przemieszczania produktów o bardzo zróżnicowanych wymiarach i ciężarze, - nie dostarcza dodatkowego ciepła do układu, nie ma wibracji - brak dodatkowego napędu powodującego opuszczanie i podnoszenie ssawki, - możliwość wykorzystania przy każdym kierunku transportu, - możliwość pracy w trudnych warunkach (niskie temperatury, duża wilgotność, środowisko sterylne itp). ( test chwytaka 4 stopniowego : https://www.youtube.com/watch?v=DB1Vt9JFxqM )

Zastosowanie rynkowe

- zastosowanie do budowy zautomatyzowanych magazynów np.dla sklepów internetowych (patrz Załącznik nr 1 ), - przenoszenie produktów z taśmy produkcyjnej na stanowisko dalszej obróbki, w każdym kierunku i przy dużej różnicy poziomów, - przenoszenie gotowych produktów z taśmy produkcyjnej do znakowania czy pakowania (j.w), - pobieranie produktów z głębokich lodówek, zamrażarek czy podgrzewaczy, - transport detali z zachowaniem dużej dokładności, - możliwość użycia mikrossawek do transportu kilkumilimetrowych detali np. w przemyśle precyzyjnym, w farmacji, w badaniach laboratoryjnych, w środowiskach zamkniętych lub zagrożonych (np.przenoszenie pod mikroskop próbek do badań), - możliwość wykorzystania chwytaków w transporcie mieszanym – pionowym, poziomym, ukośnym, z zachowaniem dużej dokładności, - zastosowanie w maszynach vendingowych i innego rodzaju automatach, - zastosowanie w podawaniu i wyjmowaniu detali z kąpieli technologicznych (zmiana medium z powietrza na płyny lub gazy technologiczne).

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek
Wzór użytkowy

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"