Baza technologii


Logo wpisu Zastosowanie mieszaniny tiosemikarbazonu 2-karbaldehydu-3-aminopirydyny z fotouczulaczem do wytwarzania kompozycji farmaceutycznej

Zastosowanie mieszaniny tiosemikarbazonu 2-karbaldehydu-3-aminopirydyny z fotouczulaczem do wytwarzania kompozycji farmaceutycznej

SPIN-US Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie mieszaniny tiosemikarbazonu 2-karbaldehydu-3-aminopirydyny z fotouczulaczem do wytwarzania kompozycji farmaceutycznej przeznaczonej do stosowania w przeciwnowotworowej terapii fotodynamicznej (inaczej PDT). Idea terapii fotodynamicznej sprowadza się do zastosowania fotouczulacza, który wykazuje zdolność pochłaniania dawki energii promienistej, w wyniku czego generowane są reaktywne formy tlenu o działaniu toksycznym wobec komórek nowotworowych. Jako fotouczulacz można stosować syntetyczne związki lub wykorzystać naturalne szlaki metaboliczne do generowania biogennego związku – protoporfiryny IX. Komórki nowotworowe często wykazują nadregulację tych szlaków metabolicznych oraz zwiększone wchłanianie substratów. W efekcie dochodzi w nich do akumulacji fotouczulacza, który można wykorzystać w trakcie diagnozy lub właściwej terapii.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Opracowana technologia podąża za dynamicznie rozwijającą się metodą walki z nowotworami za pomocą terapii fotodynamicznej. Aby zwiększyć efektywność powyższej terapii zakłada się stworzenie kompozycji farmaceutycznej zawierającej zarówno fotouczulacz, jak i chelator żelaza – Triapinę. Zdolność 3-AP do kompleksowania jonów żelaza może pozytywnie wpłynąć na skuteczność terapii fotodynamicznej. Proponowana technologia może zatem zwiększyć skuteczność fotodynamicznej terapii antynowotworowej. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku stosowania jako fotouczulacz kwasu 5-aminolewulinowego (terapia ALA-PDT) ma miejsce niska penetracja tkanki, dlatego też terapia jest stosowana przede wszystkim w leczeniu powierzchniowych zmian nowotworowych skóry. Równocześnie jednak powyższy fotouczulacz jest bezpieczniejszy i tańszy w syntezie niż inny popularny związek porfimer sodu, który jest stosowany w leczeniu innej grupy nowotworów. .

Zastosowanie rynkowe

Proponowana mieszanina znajdzie zastosowanie w branży medycznej, a konkretnie w leczeniu następujących grup nowotworów: nowotwory głowy i szyi (gardła, języka, krtani, przełyku czy tarczycy), nowotwory mózgu, nowotwory dróg moczowych, nowotwory narządów płciowych, nowotwory dróg oddechowych, nowotwory przewodu pokarmowego.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: SPIN-US Sp. z o.o.

NIP: 9542751204

Adres www: http://www.spin.us.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:55

Wróć na stronę "Bazy"