StethoMe - bezprzewodowy stetoskop połączony ze sztuczną inteligencją


StethoMe® w walce z Covid-19. 

Jesteśmy firmą skupioną na rozwoju sztucznej inteligencji (AI) w opiece zdrowotnej oraz telemedycynie. Tworzymy unikalny system wykrywający nieprawidłowości w płucach. Naszym celem jest wsparcie i usprawnienie procesu diagnostycznego. Nasz system składa się z bezprzewodowego stetoskopu oraz z zintegrowaną z nim sztuczną inteligencją.

W obecnej sytuacji epidemii Covid- 19, dostosowaliśmy oprogramowanie naszego stetoskopu do potrzeb badań przeprowadzanych przez personel medyczny ubrany w kombinezony ochronne, maski, przyłbice. Tym samym minimalizujemy fizyczny kontakt między doktorem a pacjentem i zmniejszamy ryzyko zakażenia personelu medycznego podczas epidemii Covid-19. W przyszłości umożliwiamy prewencję i badania przesiewowe inny chorób, aby odciążyć służbę zdrowia.

Dodatkowo system StethoMe daje możliwość monitorowania zdalnie pacjentów objętych kwarantanną, którzy nie mogą wychodzić z mieszkań minimalizujemy konieczność przemieszczania się potencjalnie zakażonych pacjentów lub pacjentów z grupy ryzyka. Po pandemii StethoMe umożliwi monitoring pacjentów, którzy wymagają pomocy i kontroli bez konieczności opuszczania domów.

O StethoMe® kim jesteśmy?

StethoMe® tworzy zespół ekspertów z różnych środowisk – ludzie ze świata biznesu, nauki, medycyny, akustycy, specjaliści od uczenia maszynowego oraz najwyższej klasy programiści. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest tworzenie tak innowacyjnego projektu jakim jest StethoMe®

Naukowo wspiera nas:

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 • Instytut Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 • Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu

 • Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu

 • Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera UM w Poznaniu

 • Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdrój

Czym jest i jak działa StethoMe®?

StethoMe® jest pierwszym systemem wykrywający nieprawidłowości w płucach. Opiera się na medycznych algorytmach AI (CE 2274) współpracujących z elektronicznym stetoskopem oraz dedykowaną aplikacją.

Stetoskop StethoMe® umożliwia osłuchiwanie płuc i serca pacjenta. Urządzenie łączy się ze smartfonem przez Bluetooth. Pacjent nagrywa dźwięki, które zapisują się w aplikacji, a następnie są przesyłane do systemu StethoMe® AI, gdzie są analizowane przez algorytmy. Po zakończeniu analizy pacjent natychmiastowo otrzymuje informację o pojawieniu się nieprawidłowych dźwięków. Wyniki oraz nagrania trafiają również do panelu lekarskiego – platformy, gdzie dostępny jest podgląd analizy dźwięku, a także możliwe jest ich powtórne odsłuchanie przez lekarza.

StethoMe® AI to certyfikowany, medyczny system opierający się na algorytmach sztucznej inteligencji. System StethoMe® AI identyfikuje i klasyfikuje nieprawidłowe dźwięki płuc. Dostarcza on również informacji o częstotliwości oddechu (RR) i i precyzyjnie określa tętno (BPM).

Zobacz, jak działa StethoMe®

 

 

 

Jakość potwierdzona certyfikatem medycznymAlgorytmy StethoMe® AI (wykrywające nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym dzieci) oraz stetoskop posiadają certyfikat medyczny (CE 2274) kategorii 2a przyznawany urządzeniom medycznym. To pierwsza taka certyfikacja na świecie. 

Kto może korzystać ze StethoMe®?

StethoMe® przeznaczony jest do codziennego użytku. Może być wykorzystywany przez profesjonalistów w swoich gabinetach oraz przez pacjentów w warunkach domowych.

StethoMe® pozwala poczuć się bezpiecznie i szybko rozwiać wątpliwości w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów związanych ze zdrowiem oraz uniknąć niepotrzebnych wizyt lekarskich. 

Wykonanie precyzyjnego badania płuc i serca przez pacjenta w domu jest możliwe dzięki wykorzystaniu unikalnych technologii zapewniających kontrolę jakości badania. Wdrożony system weryfikacji jakości nagrań opiera się na algorytmach AI, które sprawdzają poprawność wykonania badania. System ten m.in. rejestruje dźwięki tylko wtedy, gdy stetoskop jest prawidłowo przyłożony. Informuje również o zbyt dużym hałasie w pomieszczeniu i wstrzymuje nagranie do momentu ustąpienia zakłóceń.

 

StethoMe® wspiera także lekarzy w procesie diagnostycznym rozwiewając ich wątpliwości związane z oceną badania osłuchowego. Dostarcza im wynik, najwyższej jakości dźwięk, spektrogram, alert o pojawieniu się nieprawidłowych dźwięków płuc oraz szmerów sercowych. Dzięki temu mogą oni  wygodnie i precyzyjnie diagnozować pacjentów, monitorować choroby przewlekłe (np. astmę) oraz obserwować proces leczenia bez potrzeby odbywania tradycyjnej wizyty.

 

StethoMe® w liczbach

Algorytmy StethoMe® zostały stworzone na podstawie:

 • 1 015 866 szczegółowych tagów dźwiękowych

 • 38 530 dedykowanych opisów medycznych

 • 7 publikacji naukowych

StethoMe® AI o 29% bardziej dokładny niż lekarz pulmonolog

Algorytmy StethoMe® AI są o 29% skuteczniejsze niż pulmonolodzy w wykrywaniu i klasyfikowaniu nieprawidłowych dźwięków, pojawiających się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy.

Źródło:

 • Hafke-Dys, H ., Bręborowicz, A ., Kleka, P., Kociński, J., Biniakowski, A . (2019), The accuracy of lung auscultation in the practice of physicians and medical students, PloS one, 14(8)

 • Grzywalski, T., Piecuch, M ., Szajek, M ., Bręborowicz, A ., Hafke-Dys, H ., Kociński, J., Pastusiak A ., Belluzzo, R . (2019), Practical implementation of artificial intelligence algorithms in pulmonary auscultation examination, European journal of pediatrics, 178(6): 8 83–890

Kontakt

media@StethoMe.com

 logo govtech

Dane kontaktowe

Sławomir Kmak
+48 570 413 852