TECHNOLOGIE WSPIERAJĄCE WALKĘ Z COVID-19

TECHNOLOGIE WSPIERAJĄCE WALKĘ Z COVID-19

Koronawirus pojawił się niespodziewanie i zaskoczył świat. Szybkie rozprzestrzenienie się i rozmiary pandemii przekształciły się w kryzys zdrowotny i gospodarczy, który jest wielkim wyzwaniem dla całego społeczeństwa. Dlatego też, Agencja Rozwoju Przemysłu chce doceniać i wspierać te firmy, które aktywnie i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przygotowują rozwiązania mogące pomóc nam wszystkim w tym trudnym okresie.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele rozwiązań, wydających się być technologiami przyszłości, już teraz znajduje swoje zastosowanie. Jedne z najszybciej rozwijających się branż podczas pandemii to: zdrowie, rozwiązania biurowe i e-learning.

Zdrowie

Koronawirus jest wysoce zaraźliwy. Potrzeba ograniczenia bezpośrednich kontaktów, a z drugiej strony konieczność zapewnienia obywatelom dostępu do usług medycznych, przyczyniła się do wzrostu zainteresowania rozwiązaniami z zakresu e-zdrowia i pokrewnych technologii. Sztuczna inteligencja i telemedycyna, pozwalają nie tylko lepiej zadbać o bezpieczeństwo personelu medycznego, zwiększyć skalę działania ale również zapobiegać skutkom pandemii.

Szerokie wykorzystanie usług e-zdrowotnych w związku z kryzysem może w przyszłości doprowadzić do radykalnej zmiany modelu opieki zdrowotnej. Polskie firmy zaproponowały szereg rozwiązań, które wspomagają tradycyjną medycynę:

 • Scanway - Wspiera walkę z koronawirusem i chorobami zakaźnymi dzięki nowoczesnym systemom do zdalnego pomiaru temperatury ciała człowieka.
 • Virtual Plant - System ekspercki analizujący stan zdrowia poddawanej badaniu osoby poprzez bezdotykowy pomiar temperatury ciała oraz identyfikację innych symptomów świadczących o potencjalnej infekcji dróg oddechowych.
 • Clean Solutions - Unikalna technologia, która pozwala na bezpieczną sterylizację pomieszczeń wraz ze znajdującym się w nich sprzętem i aparaturą bez konieczności ich wyłączania.
 • InnerWeb® BreathBox - to przenośny, zasilany powietrzem lub tlenem respirator przeznaczony do szybkiej produkcji w trybie pracy zdalnej, opartej o technologię BLE
 • TeleNeuroforma Platforma umożliwiająca świadczenie zdalnych usług rehabilitacyjnych udostępniając pacjentom interaktywne ćwiczenia dopasowane
 • MirafoProdukcja - maseczek ochronnych nie medycznych, materiału pod maseczki oraz kombinezony. Park maszynowy oraz doświadczony personel umożliwiają produkcję odzieży ochronnej.
 • StethoMe® To pierwszy system wykrywający nieprawidłowości w układzie oddechowym. Opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji StethoMe® AI, które współpracują z bezprzewodowym stetoskopem StethoMe®.
 • KAWA.SKA Sp. z o. o.Narzędzia pozwalające sprostać wymaganiom jakie stawia nowoczesna medycyna spersonalizowana podczas kryzysu.
 • IC SolutionsSystem IC Pen – system digitalizacji dokumentacji medycznej – rozwiązanie sprawdzone, wygodne i intuicyjne zarówno dla pacjenta, jak i personelu.

Rozwiązania biurowo-konferencyjne

Przed atakiem koronawirusa praca zdalna była dość niechętnie postrzegana przez polskichpracodawców i traktowana jako przywilej. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 zmieniłato podejście. Konieczność pracy zdalnej i przystosowania się do nowych warunków, nazawsze zmieni sposób pracy wielu biur. Pojawiło się pytanie jak radzić sobie w trybie zdalnym w przypadku organizacji pracy działów takich jak na przykład: kadry, płace, zamówienia publiczne czy kancelaria? Pojawiające się rozwiązania pokazały zupełnie nowe podejście do pracy, nierzadko bardziej skuteczne i w pełni funkcjonalne. Pandemia koronawirusa sprawiła również, że musieliśmy nauczyć się komunikacji w większych grupach. Popularność zyskały różnego rodzaju platformy konferencyjne. Prezentujemy ciekawe rozwiązania biurowo-konferencyjne:

 • Seeit - Produkt przeznaczony wsparciu komunikacji internetowej. Pozwala wdrożyć możliwości jakie dają komunikatory internetowe w nowe dziedziny życia z zachowaniem dystansu społecznego.
 • Specfile - To najprostszy sposób na zabezpieczenie dokumentów przed niepowołanym dostępem, bezpieczną wymianę plików, wysyłkę Elektronicznych Listów Poleconych, a także tworzenie automatycznych kopii zapasowych.
 • Kadromierz - To zintegrowany moduł rejestracji czasu pracy, który monitoruje czas obecności pracownika, dzięki czemu można błyskawicznie wygenerować ewidencje przepracowanych godzin i inne raporty w oparciu o czas pracy.
 • COMARCH EZD - To nowoczesny system realizujący wszystkie funkcjonalności związane z obsługą spraw i przetwarzaniem dokumentacji w Urzędzie. Stanowi on element Platformy Comarch e-Urząd, która całościowo odpowiada za obsługę procesów realizowanych przez administrację publiczną.
 • Platforma Comarch e-Urząd - COMARCH e-Urząd ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu innowacyjności udostępnianych e-Usług, które stają się dostępne 24/7, również na urządzeniach mobilnych oraz z możliwością realizacji płatności online.
 • Waywer Sp. z o.o. - Wideo wiadomość Hypercare to spersonalizowany komunikat wysłany do kandydata za pośrednictwem SMS’a.
 • Build IT Up sp. z o.o. - Wspiera pracę ludzi, poprzez automatyzację żmudnych i czasochłonnych czynności w rozwiązaniach biurowych.

E-learning

Każdy kryzys ma to do siebie, że działa negatywnie na niektóre sektory gospodarki, podczas gdy popyt na inne znacząco rośnie. E-learning to jeden z najbardziej oczywistych sektorów, które zyskały w dobie pandemii,odnotowując znaczny wzrost zainteresowania. Koronawirus zwiększa potencjał e-learningu - wiele osób na całym świecie uczy się obecnie na odległość. Edukacja staje się coraz bardziej cyfrowa, multimedialna i globalna. Poniższe firmy zaproponowały narzędzia umożliwiające e-learning:

 • MedIT Solutions - Wspiera kształcenie zawodowe lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych poprzez wiarygodne symulacje medyczne, wspomagane sztuczną inteligencją.
 • Grow Uperion - Jest prostą platformą motywacyjną opartą na mechanizmie grywalizacji, która pozytywnie dopinguje uczniów do wykonywania codziennych obowiązków związanych ze zdalną nauką.
 • Tutorial Online - Podnosi wydajność procesów i efektywność pracowników oraz skutecznie wspiera zarządzanie pracą zdalną.
 • VR-LEARNING - Platforma do zdalnych szkoleń grupowych - dzięki VR-Learning spotykamy się i pracujemy w grupie w wirtualnych salach szkoleniowych i konferencyjnych z innymi pracownikami, trenerem z dowolnej lokalizacji.
 • Edulink - Nauczanie zdalne nigdy nie było tak wygodne - pisząc na kartce, długopis cyfrowy automatycznie tworzy wersję cyfrową, którą na żywo oglądają studenci lub uczniowie.

Inne

Obecny kryzys spowodowany przez COVID-19 jest wielopłaszczyznowy i niesie za sobą wiele problemów, z których czasem nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Propozycje technologiczne polskich firm są również bardzo zróżnicowane, co zwiększa możliwości rozwiązywania rosnących problemów. Oto technologie firm, które pomagają w rozwiązywaniu innych problemów, nie dających wpisać się w żadną z poprzednich kategorii:

 • SafeComm - Komunikator dla biznesu umożliwiający konsultantom Twojej firmy bezpieczną komunikację z klientami z dowolnego miejsca na ziemi. Aplikacja posiada możliwość bookowania i opłacania płatnych konsultacji w aplikacji, rozliczenie czasu pracy konsultantów, obsługa zamówień czy analiza zadowolenia klienta.
 • Lokalna Tarcza - Specjalne vouchery na usługi, które zostaną zrealizowane w późniejszym czasie.
 • DPSOprogramowanie - pomaga firmom wprowadzać na rynek nowe, innowacyjne produkty związane z walką z Covid-19 m.in. dozowniki płynu do dezynfekcji, komory i śluzy dezynfekcyjne,respiratory, maszyny do produkcji maseczek oraz szybki wydruk części na drukarce 3D.
 • Tripsomnia - Udostępnia firmom z branży turystycznej oprogramowanie do zarządzania zamówieniami, współpracą agencyjną oraz do tworzenia voucherów, które cieszą się dużą popularnością w czasie kryzysu spowodowanego epidemią Covid-19.
 • Przydatny dron - Rozprowadzanie substancji do odkażania terenu za pomocą drona.

Platforma Transferu Technologii

Przedsiębiorczość technologiczna w Polsce od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Powstaje coraz więcej startupów, których obszar działalności dotyczy tzw. wysokich technologii. Platforma Transferu Technologii jest największym w Polsce portalem poświęconym transferowi technologii. Nasza baza się rozwija. Jeżeli chcesz do niej dołączyć, lub znasz technologie, które rozwiązują problemy powstałe wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19, zapraszamy na stronę www.ptt.arp.pl. W jednym miejscu zarejestrowani użytkownicy mogą informować o swoich innowacyjnych zasobach, potrzebach w zakresie innowacji, a także przeszukiwać bazę technologii i ekspertów. Zaletą PTT, obok bogatych i stale aktualizowanych zasobów informacyjnych, jest inteligentny system kojarzenia dawców z biorcami technologii. Obecnie na PTT zarejestrowanych jest ponad 2100 użytkowników.

TECHNOLOGIE WSPIERAJĄCE WALKĘ Z COVID-19
ArticleToPDF