Baza technologii


Logo wpisu Absorber energii fal morskich - urządzenie do ochrony brzegów i wytwarzania energii elektrycznej

Absorber energii fal morskich - urządzenie do ochrony brzegów i wytwarzania energii elektrycznej

Fundacja Partnerstwa Technologicznego TECHNOLOGY PARTNERS

Opis technologii / usługi

Absorber to farma boi o wyrafinowanym kształcie w specyficzny sposób elastycznie osadzona, zakotwiczona i ustabilizowana co umożliwia pracę w największych sztormach. Odbierając energię kinetyczną fal z ich ruchów w oscylacji pionowej i poziomej boje tłumią fale zanim dotrą one do brzegów. Wprawione w ruch boje, każda w swoim wnętrzu przetwarza ten ruch w energię elektryczną poprzez system konwersji. Istnieją dwa sytemy konwersji. Jeden oparty na hydraulice siłowej, drugi na bezpośredniej indukcji elektromagnetycznej.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Farmy boi energetycznych zainstalowane w kilku rzędach wzdłuż wybrzeża na głębokości od 7 do 12 m (czyli w odległości 800 do 1200 m od brzegu - praktycznie niewidoczne) oprócz tłumienia fal i ochrony brzegów są w stanie zasilić w energię osiedle 4 tys. domków jednorodzinnych z 1-go kilometra plaży. Autorzy patentu w 2011 roku zrealizowali na gotowo na zlecenie duńskiej firmy WSE (Wave Star Energy) testowy egzemplarz elektrowni na morskie fale w ramach europejskiego projektu. Oprócz konstrukcji poznaliśmy wyniki eksploatacyjne tej elekrowni zainstalowanej na duńskim wybrzeżu Morza Północnego. Nasza koncepcja jest zupełnie odmienna od duńskiej. Mamy możliwość porównania i jesteśmy przekonani o zdecydowanej przewadze efektywności naszego rozwiązania co jesteśmy w stanie udowodnić. Efekt ekologiczny poza ochroną brzegów akwenu, na których zainstalowane będą absorbery wyłączone z połowów ryb staną się ostoją dla narybku i wszelkiej fauny i flory morskiej.

Zastosowanie rynkowe

Budowa i eksploatacja farm absorberów energii fal morskich w sposób zdecydowany ozywi rynki pracy w rejonach nadmorskich, pozwoli na wykorzystanie infrastrukrury postoczniowej w wielu nadmorskich regionach. Zainstalowane farmy boi staną się też nieznaną dotąd atrakcją turystyczną a dodatkowo pozwolą uniknąć budowy kosztownych, szpecących naturalne wybrzeża i mało efektywnych budowli biernie chroniących brzegi.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Fundacja Partnerstwa Technologicznego TECHNOLOGY PARTNERS

NIP: 5262740203

Adres www: http://www.technologypartners.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)
Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"