Baza technologii


Logo wpisu Automatyczny System Transportowania Samolotów po płycie lotniska.

Automatyczny System Transportowania Samolotów po płycie lotniska.

Robert Wiencek

Opis technologii / usługi

Rewolucja w infrastrukturze lotniczej. Największe instytucje w branży uznały to za prawdziwą rewolucję - niebawem będzie to standard na wszystkich lotniskach na świecie! Pomysł narodził się podczas luźnej rozmowy ze znajomym pilotem. Powiedział, że od momentu wylądowania na lotnisku, jedynie w drodze do Gate'u jego samolot spala ponad 2 tony paliwa lotniczego! Cóż za marnotrawstwo...Dokładne wyliczenia ukazały nam dopiero tą skalę: Podczas kołowania samolotów tylko na trzech europejskich lotniskach - Frankfurt, Londyn Heathrow, Paryż Charles de Gaulle - zużywane jest 936.750.000 litrów paliwa, przy założeniu, że każdorazowe kołowanie nie twa dłużej niż 10 minut. Jednocześnie następujące ilości gazów emitowane są do środowiska: HC - węglowodory - 1.602.850 kg, NOX - rakotwórcze tlenki azotu - 4.309.050 kg, CO - tlenek węgla (czad) - 19.315.799 kg, CO2 - wywołujący efekt cieplarniany dwutlenek węgla - 3.465.980 kg. W przypadku zastosowania naszego systemu transportującego samoloty, oszczędność na kosztach paliwa (tylko na trzech wyżej wymienionych lotniskach) wyniesie 749.400.000 EURO!

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Kolejne, niemniej ważne zalety systemu to: Stosunkowo niskie koszty systemu. Zwrot inwestycji w przeciągu maksymalnie jednego roku. Znaczne ograniczenie hałasu zmniejszy jego uciążliwość, zarówno na lotnisku jak i w jego okolicy. Redukcja zatrudnienia personelu lotniskowego – w konsekwencji zmniejszenie kosztów lotniska. Szybsza i bardziej precyzyjna organizacja kołowania samolotów na lotnisku – w konsekwencji większa przepustowość lotniska. Niezawodność systemu uzyskana m. in. poprzez prostą konstrukcję. W okresie zimowym system jest podgrzewany. Mała uciążliwość dla lotniska w trakcie instalowania systemu. Montaż odbywa się przy normalnie funkcjonującym lotnisku. Podwyższanie konkurencyjności lotnisk posiadających system w stosunku do tradycyjnych lotnisk. Zwiększenie bezpieczeństwa kołujących samolotów. system blokuje nadmierne zbliżenie się samolotów podczas ograniczonej widoczności. Znaczne obniżenie kosztów ubezpieczenia głównej przyczyny wypadków lotniczych.

Zastosowanie rynkowe

Rynek wart jest biliony euro rocznie! Nasz rewolucyjny dziś projekt będzie niedługo standardem na wszystkich lotniskach na całym świecie.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności
Umowa produkcyjna (podwykonawstwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"