Baza technologii


Logo wpisu Baton o niskim indeksie glikemicznym i sposób przygotowania batonu o niskim indeksie glikemicznym

Baton o niskim indeksie glikemicznym i sposób przygotowania batonu o niskim indeksie glikemicznym

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Opis technologii / usługi

Technologia obejmuje przygotowanie innowacyjnej przekąski warzywno-owocowej, dostępnej również dla diabetyków, ze względu na zaprojektowany niski indeks glikemiczny - w formie zwartego batonu odżywczego. Technologia przygotowania produktu obejmuje wykorzystanie technik przetwarzania przyjaznych diabetykom, oraz surowców roślinnych o udokumentowanych właściwościach regulujących glikemię. Obejmuje ona wytworzenie jednorodnych batonów warzywno-owocowych, poprzez połączenie składników surowcowych w odpowiednich proporcjach, i jednoczesne wzbogacenie mieszaniny suszonych liśćmi morwy białej, dla zapewnienia wysokiej jakości żywieniowej i funkcjonalności.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Specyficzne właściwości elementów morwy białej wynikają z obecności wielu związków o aktywności potencjalnie prozdrowotnej, w tym najbardziej istotnych z punktu widzenia metabolizmu węglowodanów tj. 1,5-dideoksy-1,5-imino-D-sorbitolu (DNJ) i pochodnych. Składniki te posiadają udokumentowane korzystne działanie profilaktyczne w diecie osób z hiperglikemią jak również wspierać leczenie schorzeń glikemicznych. Wszystkie surowce wykorzystane w opracowanej recepturze są dostępne na rynku krajowym.

Zastosowanie rynkowe

Baton o niskim indeksie glikemicznym jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie produktami o niskim indeksie glikemicznym, które
nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a przy tym przyczyniają się do obniżenia masy ciała i chronią przed powstaniem insulino-odporności.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Poznań, woj. wielkopolskie

Dane podmiotu

Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

NIP: 7770004960

Kraj: Polska

Adres www: http://puls.edu.pl/

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

TRL 6

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 24 lutego 2023 12:38

Wróć na stronę "Bazy"