Baza technologii


Logo wpisu Bioaktywne opatrunki hydrożelowe z nanosrebrem

Bioaktywne opatrunki hydrożelowe z nanosrebrem

Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

Opis technologii / usługi

Przedmiotem opracowanej technologii jest nowy sposób otrzymywania opatrunków hydrożelowych III generacji z zawartością nanocząstek srebra. Opatrunki hydrożelowe stanowią najnowocześniejszą generację materiałów opatrunkowych, które w sposób zdecydowany różnią się od opatrunków tradycyjnych. Opatrunki hydrożelowe utrzymują odpowiednie środowisko gojenia, oddziałują bezpośrednio na proces gojenia, pełnią funkcje ochronną, tworzą barierę dla drobnoustrojów, nie przywierają do rany, doskonale utrzymują się w miejscu założenia, zmniejszają częstotliwość zmiany opatrunków, nie powodują efektów toksycznych i reakcji alergicznych. Nanocząstki srebra zawarte w matrycy opatrunku uwalniają się wolno zapewniając ochronę rany przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Otrzymane przy użyciu prezentowanej technologii opatrunki znajdują zastosowanie w leczeniu ran silnie i średnio sączących, w zaopatrywaniu ran trudno gojących (odleżyny, owrzodzenie podudzia, zgorzel cukrzycowa) oraz w przypadku oparzeń i ran pooperacyjnych.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Główne korzyści wynikają z faktu, iż opracowany materiał opatrunkowy jest biozgodny, współdziałający z naturalnymi procesami gojenia uszkodzonej tkanki. Uzyskane materiały, mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle medycznym, stomatologicznym i farmaceutycznym.

Zastosowanie rynkowe

Otrzymane dzięki nowej metodzie opatrunki hydrożelowe mogą zostać wykorzystane w przemyśle medycznym, stomatologicznym i farmaceutycznym ze względu na swą biozgodność. Szczególnym zastosowaniem może być leczenie ran silnie i średnio sączących oraz ran trudno gojących (odleżyny, owrzodzenia podudzia, zgorzel cukrzycowa) oraz w przypadku oparzeń i ran pooperacyjnych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

NIP: 6750006257

Adres www: http://www.pk.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"