Baza technologii


Logo wpisu Całkowicie optyczna metoda pomiaru stałych elastycznych ciekłych kryształów

Całkowicie optyczna metoda pomiaru stałych elastycznych ciekłych kryształów

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

Opis technologii / usługi

Metoda pozwala na charakteryzację próbki nematycznego ciekłego kryształu, a w szczególności pomiar stałych elastyczności metodą całkowicie optyczną. Pomiar odbywa się w bezpieczny dla próbki sposób: bezkontaktowo oraz bez konieczności wbudowywania dodatkowych elektrod. Zaletą tej metody jest duża powtarzalność obrazująca się podczas wyznaczania niepewności względnych. Metoda nie wymaga specjalnej konstrukcji komórek ciekłokrystalicznych co obniża jej koszty w porównaniu z dotychczasowymi metodami.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

1. Metoda jest bezkontaktowa i w pełni optyczna, a zatem bezpieczna dla badanej próbki. 2. Metoda działa w przypadku braku fizycznego kontaktu z próbką ciekłego kryształu (metoda bezkontaktowa). 3. Metoda wykorzystuje składowe elementy powszechnie dostępne w sprzedaży (nie ma monopolu na którykolwiek element składowy): laser o mocy ok. 200mW w zakresie widzialnym, silniki krokowe, soczewki. Szansą związaną z wdrożeniem wynalazku jest zaistnienie na dużym rynku charakteryzacji ciekłych kryształów, który jest elementem gigantycznego rynku displejów. Istnieje opcja sprzedaży licencji dużej firmie, która byłaby w stanie masowo wykorzystać pomysł.

Zastosowanie rynkowe

Ze względu na swoje zalety metoda może znaleźć zastosowanie w laboratoriach firm produkujących i sprzedających ciekłe kryształy oraz w licznych ośrodkach badawczych na całym świecie zajmujących się nowatorskimi ciekłymi kryształami (oraz displejami ciekłokrystalicznymi). Pomiar może odbyć się przy próbce o wielkości 2x2mm2 i grubości kilkudziesięciu mikronów, co jest łatwe do przygotowania. Z tego względu możliwości zastosowań mogą być szersze niż wydaje się obecnie.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o.

NIP: 7010360620

Adres www: http://www.ibs.pw.edu.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"