Baza technologii


Logo wpisu Czujnik do monitorowania zagrożenia korozją zbrojenia w konstrukcjach betonowych

Czujnik do monitorowania zagrożenia korozją zbrojenia w konstrukcjach betonowych

Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

Opis technologii / usługi

Proponowane rozwiązanie to nietypowy czujnik z systemem sterującym, konstruowany na betonowym rdzeniu wycinanym wraz z fraghmentem zbrojenia z uzytkowanej konstrukcji. Monitoring prowadzony jest przez różnego typu elektrody, wklejone do konstrukcji w otwór po wyciętym uprzednio betonowym rdzeniu. Czujnik będzie umożliwiał ocenę wpływu kilku zasadniczych czynników (potencjał korozyjny, temperaturę betonu i powietrza, wilgotność powietrza) determinujących korozję elektrochemiczną stali zbrojeniowej w betonie i zapewniał monitoring jej zmian z wykorzystaniem zaawansowanych metod polaryzacyjnych (EIS i LPR).

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Technologia zapewni możliwość kontrolowania rozwoju procesów degradacji korozyjnej żelbetu w istniejących obiektach i prognozowania momentu zagrożenia bezpieczeństwa konstrukcji, a także wskazania optymalnego momentu na naprawę monitorowanego obiektu. Zastosowanie rynkowe będzie polegało na wdrożeniu do istniejącego na polskim rynku systemu monitoringu bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych nowego modułu pomiarowego umożliwiającego pomiary parametrów i czynników wpływających na korozję żelbetu. Możliwe będzie świadczenie niewystępujących na polskim rynku usług w zakresie prowadzenia monitoringu korozyjnego istniejących konstrukcji betonowych. Obecnie w kraju stosuje się jedynie czujniki korozymetryczne, które można wprowadzić do konstrukcji betonowej na etapie jej wznoszenia, przed zabetonowaniem. Takie czujniki zapewniają jedynie pomiar jednego parametru korozyjnego (rezystancji) w nowo wznoszonej konstrukcji. Proponowane rozwiązanie dotyczy juz istniejących obiektów betonowych. Ponadto czujniki korozyjne z systemem sterującym zapewniają możliwość monitorowania kilku parametrów korozyjnych, a także czynników środowiskowych wpływających na rozwój korozji żelbetu.

Zastosowanie rynkowe

Proponowane rozwiązanie będzie wykorzystywane w specjalistycznych usługach budowlanych związanych z monitoringiem bezpieczeństwa konstrukcji. Jest to stale rozwijająca się i perspektywiczna branża usługowa, ponieważ przepisy normowe dotyczące projektowania konstrukcji, wraz z kolejnymi nowelizacjami, coraz silniej kładą nacisk na zapewnienie odpowiedniej trwałości każdej budowli, co wiąże się pośrednio z koniecznocią prowadzenia monitoringu. Proponowana technologia to elastyczne rozwiązanie, które może funkcjonować w formie modułu nadającego się do implementacji w już działającycm od wielu lat systemie monitoringu firmy NeoStrain, Czujniki korozyjne w przyszłości będzie można modyfikować, rozbudowywać, udoskonalać i dostosowywać do oczekiwań rynku.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej

NIP: 6310200736

Kraj: Polska

Adres www: http://www.citt.polsl.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Wynalazek
Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Komercyjne usługi badawcze

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"