Baza technologii


Logo wpisu D32PRO, pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy; DCAN-FD - interfejs stworzony dla branży automotive

D32PRO, pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy; DCAN-FD - interfejs stworzony dla branży automotive

Digital Core Design Sp. z o.o. Sp. k.

Opis technologii / usługi

Firma Digital Core Design Sp. z o.o. Sp. k. została założona w 1999 roku przez trzech absolwentów Politechniki Śląskiej. Siedziba mieści się w Bytomiu, gdzie też od przeszło 18 lat są projektowane wszystkie układy. DCD zajmuje się opracowywaniem tzw. IP Core oraz SoC, które następnie licencjonowane są do firm zajmującym się projektowaniem i produkcją elektroniki. W chwili obecnej firma posiada ponad 70 różnych architektur, wśród których znajdują się m.in. najszybszy na świecie procesor przemysłowy z rodziny 8051 - DQ80251, czy też pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy - D32PRO. Biorąc pod uwagę wymogi postępowania, to właśnie te dwa produkty oraz DCAN-FD - IP Core interfejsu CAN-FD wykorzystywanego w branży automotive - zdają się najpełniej odpowiadać potrzebom projektowym przedsięwzięcia. W nowoczesnym przemyśle, zaś w nowoczesnych projektach w branży automotive - bezpieczne i wydajne układy mikroprocesorowe odgrywają niebagatelną rolę. Dlatego też np. D32PRO - w pełni skalowalny procesor 32-bitowy może zostać z łatwością dostosowany do potrzeb projektu. W zależności od stawianych wymagań może pracować z większą wydajnością, bądź też z mniejszym zużyciem energii. Podobnie rzecz się ma z IP Core DCAN-FD, które spełnia kryteria najnowszych wymogów stawianych dla tego interfejsu, a które to rozwiązanie jest swoistym "kręgosłupem" każdego nowoczesnego pojazdu.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

D32PRO, czyli pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy jest rozwiązaniem w pełni konfigurowalnym. W zależności od przyjętych kryteriów docelowego projektu - może pracować z maksymalną częstotliwością lub też przy minimalnym zużyciu energii. W praktyce oznacza to, że bytomski procesor wykonuje więcej operacji, w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii. Co nie mniej ważne, D32PRO jest w pełni autorskim rozwiązaniem opracowanym przez Digital Core Design sp. z o.o. sp. k. Bazując na ponad 18 letnim doświadczeniu i tysiącach projektów zrealizowanych dla klientów na całym świecie, inżynierowie DCD opracowali nowoczesny procesor 32-bitowy. Fakt ten implikuje kolejną niebagatelną zaletę, która w obecnej sytuacji na świecie nabiera prymarnego znaczenia - bezpieczeństwo. D32PRO jest w pełni autorskim rozwiązaniem, dzięki czemu procesor ten nie jest podatny na ataki typu backdoor, bowiem rdzeń architektury procesora jest znany jedynie kilku założycielom spółki Digital Core Design. D32PRO jest rozwiązaniem konkurującym z procesorami 32-bitowymi pokroju brytyjskiego układu ARM M0 i M0+. Ten pierwszy osiąga wydajność na poziomie 0.84 DMIPS/MHz, z kolei ten drugi 0.93 DMIPS/MHz (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ARM_microarchitectures#cite_note-M0-Spec-10, http://www.arm.com/products/processors/cortex-m/cortex-m0.php?tab=Specifications). Bazując na tym samym benchmarku Dhrystone, wydajność D32PRO wynosi 1.52 DMIPS/MHz bądź nawet 2.67DMIPS/MHz (źródło: http://dcd.pl/ipcore/1135/d32pro/).

Zastosowanie rynkowe

Polski rynek od lat zmaga się z koniecznością wykorzystywania gotowych rozwiązań, dostarczanych przez firmy zagraniczne. D32PRO, poprzez atrakcyjny model sprzedaży oraz innowacyjność technologiczną jest rozwiązaniem bardziej osiągalnym, które pozwoli wielu polskim firmom na realizację swoich projektów (z zakresu IoT, mobile, automotive, deeply embedded w szczególności). D32PRO posiada rekomendacje m.in. Ministerstwa Rozwoju oraz pochlebne publikacje z polskiej i zagranicznej prasy branżowej. D32PRO jest wykorzystywany w kolejnych pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych na kilku polskich uczelniach, co też w przyszłości pozwoli na zdobycie kolejnych rekomendacji i tzw. success stories. D32PRO posiada pozytywny wpływ na środowisko, bowiem w zależności od konfiguracji może pracować z niższą częstotliwością – tym samym konsumując mniej energii; bądź też z maksymalną częstotliwością – wykonując więcej operacji w krótszym czasie. Dzięki skalowalności D32PRO pozwala również na wymierne oszczędności w zapotrzebowaniu na struktury krzemowe, bowiem w finalnym produkcie znajdują się tylko te rozwiązania (peryferia), które będą wymagane pod względem funkcjonalnym. D32PRO jest w pełni funkcjonalnym procesorem, czego najlepszym dowodem jest fakt, iż jest to rozwiązanie sprawdzone w krzemie (tzw. silicon proven, UMC 110nm, 1.2V, @150MHz, 128kB code).

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Digital Core Design Sp. z o.o. Sp. k.

NIP: 6262975131

Adres www: http://www.dcd.pl

Typ podmiotu: Przedsiębiorstwo

Wielkość: Małe

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku
Strzeżone know-how

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:52

Wróć na stronę "Bazy"