Baza technologii


Logo wpisu Element konstrukcyjny

Element konstrukcyjny

Jerzy Hacia

Opis technologii / usługi

Element według wynalazku ma kształt ciągłej bryły nośnej o kształcie ostrosłupa ściętego mającego za podstawę wielokąt foremny. Stanowi go płaszcz składający się z dwóch połówek posiadających na krawędziach styku wzdłużny zamek łączący te połówki. Obydwie połówki płaszcza mają na wszystkich krawędziach odpowiadających wierzchołkom podstawy przetłoczenia analogiczne do przetłoczeń stanowiących wzdłużne zamki. Wewnątrz płaszcza umieszczone są wkładki usztywniające w ilości równej liczbie ścian bocznych, które po połączeniu mogą stanowić rdzeń nośny elementu. Ponadto element może wewnątrz płaszcza posiadać dodatkowe wkładki usztywniające. Konstrukcja według wynalazku zapewnia jego wysoką wytrzmałość przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia materiału - jest lekka, samoistnie tłumi drgania.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Nowy kształt zwiększa wytrzymałość konstrukcji przy minimalizacji jej wagi. Elementy te są wykonywane wielowarstwowo z cienkich części, co ułatwia krępowanie. Elementy konstrukcyjne według wynalazku są składane z części z wykorzystaniem ich ukształtowania i zastosowania klei i wypełniaczy. Maksymalnie upraszcza to proces technologiczny eliminując operacje spawania. W konkurencyjnych cenach umożliwia zastosowanie wysokogatunkowych materiałów odpornych na korozje. Niska waga ułatwia transport. W przypadku zapotrzebowania umożliwia transport w częściach i montaż całości w miejscu przeznaczenia.

Zastosowanie rynkowe

Element może zaistnieć samodzielnie jako słupek ogrodzeniowy, uliczny lub w winnicy oraz słup oświetlenia parkowego i ulicznego. Może stanowić również komin w budownictwie jednorodzinnym, wielomieszkaniowym, w kotłowniach i halach fabrycznych, przy czym umożliwia odzyskiwanie dotychczas traconego ciepła spalin. Możliwe jest wykorzystanie elementu według wynalazku także jako struktura nośna konstrukcji stalowych pionowych i poziomych.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Forma ochrony

Wynalazek

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Współpraca techniczna (umowa o doradztwo)

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"