Baza technologii


Logo wpisu Emulsja kosmetyczna z lawendowym olejkiem eterycznym pozyskanym z kultur in vitro.

Emulsja kosmetyczna z lawendowym olejkiem eterycznym pozyskanym z kultur in vitro.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Opis technologii / usługi

Przedmiotem technologii jest opracowana receptura emulsji kosmetycznej jako przykład zastosowania naturalnego konserwantu w postaci olejku eterycznego, otrzymanego z lawendy wąskolistnej - Lavandula angustofolia Mill., która była namnażana w kulturach tkankowych in vitro. Kultury in vitro są metodą biotechnologiczną, która coraz częściej wykorzystywana jest w przemyśle do pozyskiwania roślinnych metabolitów wtórnych, w tym olejków eterycznych. W warunkach naturalnych olejki eteryczne produkowane są przez rośliny w bardzo niewielkich ilościach, w szczególnych momentach rozwojowych lub pod wpływem "stresu". Olejki eteryczne są przedmiotem zainteresowań nie tylko przemysłu kosmetycznego, ale także perfumeryjnego, medycznego, farmaceutycznego oraz spożywczego i weterynaryjnego.

Zalety / korzyści z zastosowania technologii

Wykorzystanie metabolitów ma przede wszystkim na celu przedłużenie trwałości sporządzonych receptur kosmetyków. W związku z czym nie trzeba dodawać do nich parabenów, stanowiących silnie uczulające, drażniące i niepożądane substancje konserwujące. Olejki eteryczne pozyskane z lawendy, ograniczają rozwój kolonii bakteryjnych i grzybowych dzięki ich silnej aktywności antymikrobiologicznej oraz antygrzybicznej (w porównaniu do olejku wyizolowanego z lawendy występującej w warunkach naturalnych). Także zapobiegają utlenianiu i psuciu się gotowego produktu dzięki aktywności antyoksydacyjnej. Dodatkową zaletą olejków eterycznych jest to, że nawet przy dłuższym stosowaniu gotowego produktu mikroorganizmy nie nabywają oporności, tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania syntetycznych środków konserwujących. Kolejnym atutem związków antybakteryjnych pochodzenia roślinnego jest brak szkodliwego działania na komórki ludzkie. Przeprowadzone badania potwierdzają wręcz pozytywny wpływ na ludzkie komórki skóry stymulując je do produkcji kolagenu. Pozytywnymi aspektami prowadzenia technologii jest niewątpliwie możliwość namnażania roślin lawendy przez cały rok, bez względu na warunki klimatyczne czy glebowe i izolacja olejków eterycznych w dowolnym momencie. Dodatkowo produkcja cennych, aktywnie biologicznych substancji przez komórki roślinne może być zwielokrotniona poprzez dodatek substancji stresowych tzw. elicytorów. Stosowanie mało rozpowszechnionej metody roślinnych kultur tkankowych in vitro może być również znakomitym efektem marketingowym, gdyż obecnie aby przykuć uwagę potencjalnego klienta, wiele firm stosuje terminologię naukową czy też biotechnologiczną.

Zastosowanie rynkowe

Proponowane rozwiązanie ma na celu zastosowanie w przemyśle kosmetycznym naturalnego konserwantu, który chroniłby kosmetyk przed psuciem i namnażaniem mikroorganizmów. Zastosowanie technologii w szczególności skierowane jest do firm kosmetycznych, mających w swojej ofercie produkty naturalne lub organiczne lub firm, które chciałyby zastąpić syntetyczne konserwanty naturalnymi. Poza sektorem kosmetycznym, technologia może być zastosowana w branżach: perfumeryjnej, medycznej, farmaceutycznej, spożywczej oraz weterynaryjnej.

Tagi

Branże

Lokalizacja

Dane podmiotu

Nazwa: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

NIP: 8522545056

Kraj: Polska

Adres www: http://www.zut.edu.pl

Typ podmiotu: Jednostka naukowa

Forma ochrony

Zgłoszenie wynalazku

Poziom gotowości technologicznej

None

Forma komercjalizacji

Licencja
Sprzedaż praw własności

Dodatkowe informacje

Inne podmioty/osoby nie posiadają praw własności do tej technologii.
Posiadający technologię zapewnia doradztwo związane z wdrożeniem.

Linki


Dodano 12 maja 2021 16:53

Wróć na stronę "Bazy"